درد استخوان لگن چه زمانی نیاز به درمان دارد؟

مفصل ران بزرگ ترین مفصل گوی و کاسه در بدن است که لگن را به استخوان ران (فمور) متصل می‎کند. حفره، استابولوم نامیده می‎شود؛ و گوی، به سر استخوان فمور گفته می‎شود. مفصل قوی ران برای مقاومت دربرابر سایش و پارگی زیاد طراحی و ساخته شده است؛ اما علی رغم مقاومت بالا، تخریب ناپذیر نیست و درد مفصل ران یک مشکل شایع است. اگرچه اکثر مردم آرتروز را دلیل اصلی درد لگن می‎‎دانند اما درد لگن می‎تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد.

اگر درد طولانی مدت باعث ناتوانی می‎شود یا به درمان‎ها پاسخ نمی‎دهد‎ مشکل باید توسط متخصص مدیریت درد که می‎تواند اکثر دردهای مزمن را تشخیص دهد و درمان کند‎، بررسی شود. فیزیوتراپیست‎هایی از جمله دکتر حیدری بعد از سال‎ها تجربه متوجه شدند که تسکین درد موثر و طولانی مدت درد مزمن لگن بدون در نظر‎گرفتن همه ی علل زمینه‏ ای ممکن ‎نیست. بهترین روش مدیریت درد لگن ترکیبی از درمان کاهش درد همراه با سایر روش‎های درمان مانند توانبخشی فیزیکی و روانی است.

انواع درد لگن


مردان‎، زنان، افراد جوان یا مسن ممکن‎ دچار درد لگن شوند، این درد می‎تواند ناگهانی یا به مرور زمان شروع شود و شدت خفیف یا ناتوان کننده ای داشته باشد. درد می‎تواند در یک ناحیه کوچک یا وسیع در اطراف لگن احساس شود که ممکن است روزها یا سال‎‎ها طول بکشد و گاهی اوقات درمان آن سخت است.

 • درد لگن اغلب کوتاه مدت یا حاد است، چند روز طول می‎کشد و معمولا با مراقبت بهبود می‎یابد. اگر درد بین 4 تا 12 هفته طول بکشد به آن درد حاد لگن می‎گویند
 • از طرف دیگر درد حاد لگن حتی بعد از درمان آسیب اولیه یا علت اصلی درد، به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه می‎یابد. درد مزمن لگن ممکن است در برخی افراد که دچار درد حاد لگن می‎شوند، رخ دهد؛ بنابراین درد در تعداد کمی از افراد می‎تواند برای مدت طولانی تر از از حد انتظار ادامه یابد و در برخی از این موارد، درد مزمن لگن ممکن است باعث ناتوانی شود و درمان را دشوار کند.

نشانه های درد لگن


درد لگن ممکن است به طور ناگهانی یا به مرور زمان ایجادشود. این درد همچنین ممکن است بلافاصله یا چند وقت بعد از یک آسیب رخ دهد. نشانه ها می‎تواند شامل درد مبهم، شدید یا سفت شدن مفصل ران باشد. درد همچنین می‎تواند در نزدیکی باسن، کمر، ران، کشاله ران یا حتی زانو احساس شود. گاهی اوقات ممکن است یک قفل شدن ناگهانی یا احساس گرفتگی در لگن به وجود بیاید. التهاب مفاصل، هنگام حرکت لگن می‎تواند باعث ایجاد احساس تیزی ‎آزاردهنده شود. نشانه هایی مثل قرمزی، تورم و داغی می‎تواند نشان دهنده ی عفونت باشد. حتی ممکن است نشانه هایی مثل سوزش، بی حسی و سوزن سوزن شدن همراه با ضعف وجودداشته باشد. درد لگن می‎تواند هنگام بالا یا پایین رفتن از پله ها، نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی یا حتی هنگام ورزش بدتر شود.

گاهی اوقات اگر دلیل جدی تری مانند عفونت یا شکستگی لگن وجودداشته باشد، می‎تواند با نشانه های سخت تری همراه باشد.

علت درد استخوان لگن


محل دقیق درد لگن می‎تواند سرنخ‎های مفیدی در مورد علت اصلی درد نشان دهد. مشکلات داخل مفصل ران باعث ایجاد درد لگن یا کشاله ی ران می‎شود. درد قسمت‎های بیرونی باسن، بالای ران یا بیرون لگن معمولا به دلیل وجود مشکلاتی در عضلات، رباط‎ها، تاندون‎ها و سایر قسمت‎های نرم اطراف مفصل ران ایجادمی‎شود.

علت درد لگن

 

قسمت‎های مختلف مفصل ران همگی مانند اجزای یک سیستم پیچیده باهم کار می‎کنند، اما اگر یکی از قسمت‎ها دچار مشکل شود می‎تواند کل سیستم را تحت تاثیر قراردهد و دچار مشکل کند.

متخصصان هنگام بررسی مشکل باید به چند نکته توجه کنند، چون درد لگن می‎تواند به دلیل مشکلاتی در داخل یا حتی اطراف مفصل ران باشد. برخی از دلایل درد لگن عبارتند از:

کشیدگی و رگ به رگ شدن

کشیدگی لگن و رگ به رگ شدن عضلات اطراف آن، رباط‎ها و تاندون‎ها. گاهی اوقات درد عضله‎ی لگن می‎تواند به سندروم درد میوفاشیال مرتبط باشد که باعث اسپاسم عضلانی و حساسیت شدید می‎شود. عضلاتی مانند عضله ی پسواس و عضله ی پیریفورمیس در ناحیه باسن، سارتوریورس و ادکتورهای لگن در جلو، تانسورفاسیالاتا و گراسیلیس در قسمت پهلو، نیمه غشایی و نیمه تاندونس در پشت باسن ممکن است دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی شوند.

درد میوفاشیال

درد میوفاشیال به دلیل وجود مشکلاتی خاصی در عضلات اطراف، رباط‎ها و تاندون‎های اطراف لگن ایجاد می‎شود. همانطور که در بالا اشاره شد، عضلات ممکن است گره های کوچک جدا از هم (بندهای کشیده) ایجاد کنند که به آن‎ها نقاط ماشه ای میوفاشیال می‎گویند. این نقاط بیش از حد تحریک پذیر، در عضله ی پوشاننده اطراف قراردارند و می‎توانند بسیار دردناک و کاملا ناتوان کننده‎ باشند. هنگامی که یک نقطه ی ماشه ای لمس یا معاینه می‎شود، ممکن است باعث درد شدید مفاصل داخل یا اطراف لگن شود.

بورسیت 

بورسیت زمانی اتفاق می‎یافتد که کیسه های کوچک پر از مایع که از استخوان‎ها، تاندون‎‎ها و ماهیچه های نزدیک مفصل ران محافظت می‎کنند، ملتهب شوند. هنگامی که بورساتروکانتریک لگن ملتهب و درناک می‎شود، گاهی به آن سندروم درد تروکانتریک بزرگ‎تر گفته میشود.

پارگی لابرال گلن

پارگی لابرال لگن، حلقه غضروف (لابروم) در اطراف لبه بیرونی حفره مفصل ران شما در برمی‎‎گیرد. لابروم از مفصل ران به عنوان یک بالشتک استفاده می‎کند تا مهره و موم پلاستیکی به نگه داشتن توپ در حفره کمک کند.

التهاب مفاصل

التهاب مفاصل انواع مختلفی دارد که آرتروز شایع ترین آن‎ها است. اگرچه آرتروز می‎تواند به همه ی مفاصل بدن آسیب برساند، اما معمولا مفصل ران و همچنین دست‎ها، زانوها و ستون فقرات را درگیر می‎کند. شکل‎های دیگر التهاب مفاصل مانند روماتیسم مفصلی و التهاب مفاصل پسوریاتیک می‎توانند روی لگن تاثیر بگذارند. التهاب مفاصل پستیک یکی از انواع خطرناک التهاب مفاصل است که باعث ایجاد عفونت در لگن می‎شود.

درد جابه جا شده 

درد جابه جا شده وضعیتی است که در آن، درد یک قسمت از بدن در قسمت‎های نزدیک آن احساس شود. این وضعیت زمانی رخ می‎دهد که قسمت‎های مختلف بدن از اعصاب یکسانی برای ارسال سیگنال‎ها به لگن و مغز استفاده می‎کنند. یکی از دلایل شایع درد لگن می‎تواند در ناشی از کمر یا ستون فقرات باشد. مشکلات ستون فقرات مانند التهاب فاست و بیرون زدگی دیسک هر دو می‎توانند به فشرده شدن اعصاب نخاعی که در قسمتی که از ستون فقرات جدا می‎شوند (اعصاب تحت فشار قرار گرفته) کمک کنند. به این وضعیت تحت فشار، تنگی مجرای نخاعی گفته می‎شود که می‎تواند باعث ایجاد درد در هر نقطه ای از باسن، لگن، ساق یا پا شود. اسپوندیلوز کمری (آرتروز) که به التهاب ستون فقرات گفته می‎شود، یک بیماری مرتبط با افزایش سن است که مفاصل فاست، دیسک‎ها و رباط‎ها را تحت تاثیر قرار می‌‎دهد. درد در این نواحی معمولا می‎تواند مربوط به ناحیه ی لگن باشد. درد لگن را می‎تواند به مفاصل ساکروایلیاک و حتی شکم هم ارجاع داد.

درد عصبی 

کاهی اوقات مشکلات عصبی ممکن است باعث درد لگن شود. دلایل عصبی می‎تواند شامل:

پاراستتیک، زونا (زوستر)، نورالژی پس از تبخال یا حتی برخی از شرایط ستون فقرات یا سیاتیک باشند. هنگامی که درد به مرور زمان به یک درد حاد تبدیل می‎شود، گاهی اوقات می‎تواند باعث ایجاد تغییراتی در اعصاب شود و برخی از دردهای عصبی را ایجاد کند که به آن درد نروپاتیک هم گفته می‎شود. گاهی اوقات تشخیص دادن آن سخت است اما مدیریت درد عصبی معمولا توسط متخصصان درد به بهترین شکل انجام می‌‎شود.

حساسیت‎‎ها 

گاهی اوقات سیستم عصبی دچار مشکلی به نام حساسیت می‎شود. این مشکل معمولا زمانی رخ می‎دهد که به نظر می‎رسد دلیل درد مشکلات عصبی باشد. این درد در قسمت‎های مختلف بدن پخش می‎شود. افراد مبتلا به حساسیت میتوانند در ناحیه ی لگن پوست حساسی داشته باشند که حتی ممکن است با لمس کردن آن توسط یک شانه، درد بسیار زیادی ایجاد شود.

درد بعد از جراحی

بعد از عمل یا جراحی، برای مثال: درد بعد از تعویض مفصل ران. گاهی اوقات با وجود اینکه بافت بدن زمان کافی را برای بهبود داشته باشد، اما درد همچنان می‎تواند ادامه پیدا کند. این مشکل ممکن است در 25 درصد از تمام جراحی‎ها رخ دهد. گاهی اوقات درد مداوم لگن می‎تواند شدید، غیر قابل تحمل و ناتوان کننده‎ باشد. درد ناشی از جراحی تقریبا ممکن است بعد از هر نوع عملی ایجاد شود و می‎تواند به دلایل زیادی از جمله آسیب عصبی یا زخم، التهاب یا عفونت مداوم لگن یا ضعف و سفتی عضلات باشد. این مشکل یک وضعیت درد ییچیده است و باید توسط پزشکان متخصص درد و جراحان بررسی و مدیریت شود. اعصاب مجاور که ممکن است در طی یک آسیب یا جراحی لگن، صدمه ببینند، می‎تواند شامل:

عصب سیاتیک، عصب فمورال، اعصاب پوستی فمورال قدامی یا جانبی، اعصاب گلوتئال فوقانی و تحتانی باشد.

چه کسی دچار درد لگن میشود؟


هر کسی در هرسنی ممکن است دچار درد لگن شود؛ اما برخی افراد بیشتر به این مشکل مبتلا میشوند. در این قسمت به چند عامل خطرناک درد لگن اشاره می‎کنیم:

 • بالا رفتن سن.
 • ورزش نکردن، اضافه وزن و اندام نامتناسب.
 • برخی مشاغل یا فعالیت‎هایی که نیاز به بالا و پایین رفتن از پله ها یا بلند کردن اجسام سنگین دارند مخصوصا زمانی که شامل حرکات مکرر مفصل ران باشد.

علائم هشداردهنده ی مشکلات جدی تر لگن


در برخی موارد درد ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی تر مفصل ران باشد و این مشکلات می‎تواند شامل شکستگی یا دررفتگی، عفونت، استئومیلیت یا نکروز آواسکولار باشد.

علائم درد لگن

 

 • شکستگی یا دررفتگی لگن می‎تواند در اثر ضربه ی مستقیم، افتادن و تصادف یا حتی گاهی اوقات ممکن است بدون اصابت ضربه ایجاد شود.
 • اگر بیماران به دلایل مختلفی از جمله شرایط پزشکی یا بعد از عمل، سیستم ایمنی اش ضعیف شده باشد ممکن است دچار عفونت لگن (التهاب عفونی مفاصل) شود. گاهی اوقات عفونت قسمت‎های دیگر بدن به لگن سرایت می‎کند. عفونت مفاصل معمولا با علائمی مانند عرق و تب همراه است. استئومیلیت نوع دیگری از عفونت است که در نتیجه ی وجود عفونت داخل خود استخوان رخ می‎دهد.
 • وجود تومورهای سرطانی در استخوان لگن یا اطراف آن می‎تواند با علائمی مثل درد و شکستگی استخوان ظاهر شود. سرطان ممکن است از لگن شروع شود (سرطان اولیه) یا از یک قسمت دیگر به لگن سرایت کند (متاستاز)؛ بنابراین گاهی اوقات سرطان هم می‎تواند باعث درد لگن شود.
 • نکروز آواسکولار (AVN) به مرگ بافت استخوانی گفته می شود که به دلیل کمبود جریان خون رخ می‎دهد. AVN می‎‌تواند باعث ایجاد ترک‎های ریز در استخوان و حتی فروپاشی استخوان شود. AVN بیشتر در لگن رخ می‎دهد.
 • فتق کشاله‎ ران هم می‎تواند باعث درد لگن شود.

در صورت تجربه‎‌‎ی چنین مشکلاتی با یک متخصص مشورت کنید:

 • درد ناگهانی، مداوم، ناتوان کننده و شدید مفصل ران.
 • اگر اخیرا دچار آسیب یا سقوط از ارتفاع شده اید.
 • ناتوانی در راه رفتن یا فشارآوردن به پا.
 • اگر اخیرا دچار کاهش وزن شدید شده اید.
 • علائم عفونت مانند تب، درد، قرمزی، داغی یا تورم.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا.
 • احساس ضعف در لگن یا پاها.
 • مشکلات عملکرد مثانه یا روده.
 • سفتی مفصل ران که در حال بدتر شدن است.
 • دردی که بعد از چند روز یا چند هفته خود به خود از بین نمی‎‎رود.

چگونه درد لگن را تشخیص دهیم؟


درد لگن وضعیت پیچیده ای است و باید توسط یک متخصص پزشکی یا متخصص درد بررسی شود تا با معاینه فیزیکی و تشخیص دقیق درد، درمان مناسب را شروع کند.

درمان درد استخوان لگن


طول درمان درد لگن به شدت مشکل بستگی دارد (ایا اخیرا رخ داده یعنی به مدت چند روز یا چند هفته‎) یا یک مشکل مزمن است (بیش‎تر از 2 تا 3 ماه وجود داشته).

 داروها

داروهای کاهش درد ممکن است داروهای ساده و بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروهایی باشند که توسط متخصص تجویز شده. داروها می‎توانند شامل شل کننده های عضلانی داروهای ضد نوروپاتیک (درد عصبی) باشند. گاهی از کرم‎های ترکیبی ضد درد هم برای کاهش درد استفاده می شود.

داروهای درد لگن

 

دردهای مداخله ای

درمان‎های تزریقی را می‎توان برای تشخیص و مدیریت درد مزمن ناشی از درد عضلانی، مفصلی و عصبی استفاده کرد که شامل درمان‎های مداخله ای برای عصب‎هایی که قبلا مسدود شده است، مانند انسدادهای عصبی (عصب پوستی جانبی ران، شاخه های عصبی مفصل عصب فمورال، گرفتگی عصبی، عصب‎های شاخه‎ میانی، ریشه های عصبی کمر، اعصاب کلونئال، عصب سیاتیک و حتی شبکه کمری)، فرسایش فرکانس رادیویی (RFA) و فرکانس رادیویی پالسی (PRF). تزریق استرویید اپیدورال و ریشه عصبی، انسدادهای عصبی سمپاتیک راهم می‎توان انجام داد.

همچنین می‎تواند از پلاسمای غنی از پلاکت (تزریق پی ار پی) را در برخی نقاط این ناحیه استفاده کرد. برای انواع خاصی از درد عصب لگن می‎توان تزرق بوتاکس را در نظرگرفت چون می تواند دردی را که احتمالا چند ماه طول می‎کشد کاهش دهد.

روشهای تحریک یا تعدیل عصبی

تحریک نخاع می‎تواند یکی از روش‎های کاهش درد شدید لگن باشد. برخی از روش‎های تحریک نخاع عبارتند از:

تحریک با فرکانس بالا (HF10)، تحریک صدایی، تحریک چند موجی، تحریک Burst DR وحتی گانگلیون ریشه‎ پشتی (DRG).

فیزیوتراپی و ورزش

درد لگن اغلب در زندگی روزمره به راحتی نادیده گرفته می شود. ما معمولا این وضعیت را به عنوان درد که در نهایت بهتر خواهد شد در نظر می‎گیریم؛ اما درد لگن، بسته به علت درد ممکن است روز به روز بدتر شود؛ بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید و از او بخواهید علت درد را تشخیص دهد و برای بهبود درد، تمرینات فیزیوتراپی معمولی را به شما آموزش دهد. فیزیوتراپیست‎ها معمولا برای کمک به کاهش درد و در نهایت از بین بردن آن، به شما تمریناتی می‎دهند که باعث بهبود یافتن استحکام و انعطاف پذیری بدن می‎شود. در این قسمت به تعدادی از این تمرین‎ها اشاره می‎کنیم.

پل لگن

این روش یکی از ساده ترین تمرین‎هایی است که می‎توانید برای کاهش درد انجام دهید. روش بسیار ساده ای است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که به پشت دراز بکشید، زانوها را به سمت بالا خم کنید و بازوها را کنار بدن قراردهید. به آرامی لگن خود را از روی زمین بلند کنید تا بدن از قسمت زانو تا شانه در یک خط مستقیم قرار بگیرد، چند ثانیه بدن را در این حالت نگه‎دارید، سپس به آرامی بدن را پایین بیاورید. تمرین پل، انعطاف پذیری و تحرک مفصل ران را بهبود می‎بخشد و درد را کاهش می‎دهد.

پل برای درد لگن

 

چمباتمه زدن

به جرات می‎توان گفت چمباتمه زدن یک ورزش فوق العاده است. اگر به درستی در حالت چمباتمه زدن قرار بگیرید قدرت همسترینگ شما (عضلات پشت ران) و عضلات چهارسر ران (عضلات جلوی ران) را بهبود می‎بخشد. همه این ماهچیه ها به مفصل ران متصل می‎شوند، بنابراین تقویت آن‎ها باعث قوی تر شدن لگن می‎شود و هر گونه درد باقی مانده ی ناشی از ضربه یا دلایل دیگر را کاهش می‎دهد.

تخته های اصلاح شده

گاهی ممکن است نگه داشتن یک تخته ی معمولی با لگن درناک، سخت باشد، اما یک تخته‎ اصلاح شده در واقع می‎تواند مفید باشد. باید با ایستادن روی چهار دست و پا، یعنی روی کف دست و زانو شروع کنید. پای چپ و دست راست خود را بالا بیاورید، بازو را به سمت جلو پا را به به عقب و در امتداد یک خط مستقیم با پشتتان بالا بیاورید. حدود 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس دست و پا را به حالت اول برگردانید. این کار ار با دست و پا مخالف تکرار کنید.

کرانچ توپ سویسی

حفظ تعادل روی توپ سویسی شاید برای افراد مبتدی ترسناک به نظر برسد، اما کرانچ‎های که روی توپ سویسی انجام می‎شود می‎توانند انعطاف‎پذیری و استحکام لگن را بهبود بخشند.

کرانچ برای درد لگن

در ابتدا برای اجرای درست این کرانچ‎ها روی توپ بنشینید، پاهای خود را روی زمین قراردهید، بازوها را روی سینه به حالت ضربدری نگه‎ دارید و با یک زاویه 45 درجه بر روی لگن به عقب خم شوید و پاهای خود را ثابت نگه‎دارید. سپس از عضلات شکم برای برگشتن به حالت نشسته کمک بگیرید.

کشش باسن

حرکت کششی را می‎توان برای گرم کردن ماهیچه ها در یک برنامه‎ روزانه یا خنک کردن آن‎ها بعد از ورزش انجام داد. کشش لگن می‎تواند انعطاف پذیری را از طریق کشش ماهیچه ها و رفع گره های کششی بهبود بخشد. برخی از کشش‎های معمولی که می‎توان به راحتی انجام داد عبارتند از: ژست کودک و چرخاندن بدن.

کشش برای درد لگن

 

در بهترین حالت، شما باید این ورزش‎ها را تکرار کنید. با تمرین‎های کوچک شروع کنید و سپس به تمرین‎های سخت تر بپردازید؛ اما اگر دردتان بدتر شد، تمرن‎ها را متوقف کنید و چند وقت به خودتان استراحت دهید. هروقت احساس بهتری داشتید دوباره ورزش‎ها را شروع کنید. مثل همیشه مطمئن شوید که برای تمرین‎های ورزشی درد لگن با یک فیزیوتراپ صحبت کنید تا او به شما بگوید که آیا تمرینات مناسب بهتری برای شما وجود دارد یا خیر.

جراحی

جراحی معمولا زمانی انجام می‎شود که تغییرات ساختاری که نیاز به جراحی اصلاحی دارد، در آزمایش نشان داده شود. اگر دیگر روش‎های درمانی با شکست مواجه شوند، ممکن است جراحی گزینه ای برای کاهش درد ناشی از آسیب‎های جدی اسکلتی عضلانی یا فشرده سازی عصب در نظرگرفته شود و معمولا توسط جراح ارتوپد انجام می‎شود.

انواع جراحی ممکن است شامل: بازسازی آرتروسکوپی، انجام جراحی برای ترمیم و تثبیت شکستگی، استئوتومی، سینوکتومی، جا به جایی مفصل ران در رفته، خشک کردن مفصل، تعویض کامل لگن و اصلاح مفصل باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست