درد پایین کمر نشانه چیست و چگونه درمان میشود؟

کمردرد عارضه ای بسیار شایع می‌باشد و همیشه دلیل واضحی برای آن وجود ندارد. با این حال، گاهی اوقات کمردرد می‌تواند علامتی از یک بیماری پنهانی مانند آسیبی جدی، عفونت یا دیگر مشکلات ستون فقرات باشد. در صورتیکه کمردردتان بر کنترل مثانه یا روده تأثیر می‌گذارد ، فوراً باید به پزشک مراجعه کنید.

ورزش منظم ،انجام تمرین های بدنی مناسب و حفظ وزن ایده آل می تواند به کاهش خطر کمردرد کمک کند. فرد مبتلا به کمردرد اغلب می تواند با استراحت، درمان با کمپرس گرم یا سرد، استفاده از مسکن های بدون نسخه و کشش ملایم، درد کمر را در خانه درمان کند. با این حال، بهتر است در هنگام کمردردهای شدیدتر که با سایر علائم نگران کننده همراه می شود به پزشک مراجعه کنید.

دکتر آیدین حیدری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای درمان انواع کمردرد از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمانی بر اساس شرایط خاص هر بیمار استفاده می‌کند.

علت درد پایین کمر و راه درمان


درد می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود و می تواند از یک درد نه چندان شدید تا درد شدید متغیر باشد. در برخی افراد، درد ممکن است به شکل مزمن باشد. در این مقاله، برخی از علل احتمالی کمردرد و درمان آنها را بررسی می‌کنیم؛ همچنین زمان نیاز به مراجعه به پزشک را بررسی می کنیم.

علت درد پایین کمر

رگ به رگ شدن و کشیدگی

رگ به رگ شدن و کشیدگی ازعلل شایع کمردرد هستند. رگ به رگ شدن زمانی رخ می دهد که فرد رباط خود را بیش از حد کشیده یا پاره کند. در صورتی که همین اتفاق برای تاندون یا عضله بیفتد، اصطلاحأ میگوییم کشیدگی رخ داده است. رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر همچنین می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب‌های ورزشی، پیچ خوردن ناخوشایند یا بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین یا نامناسب باشد. علائم پیچ‌خوردگی یا کشیدگی کمر شامل حساسیت ، تورم و اسپاسم عضلانی می‌باشد.

درمان

در اغلب مواقع فرد می‌تواند در خانه پیچ خوردگی و گرفتگی عضلات را با استراحت، کمپرس یخ و داروهای ضد التهابی بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن درمان کند. کشش ملایم و انجام فعالیت‌های کم فشار مانند راه رفتن معمولا از سفت شدن بیش از حد عضلات پشت جلوگیری می‌کند.

آسیب‌ها

ضربه شدید به پشت می‌تواند باعث آسیب ستون فقرات به شکل شکستگی مهره ها و فتق یا پارگی دیسک‌ها شود. علل احتمالی این امر معمولا زمین خوردن، تصادفات رانندگی و آسیب های ورزشی می‌باشد.

کمردرد معمولاً تقریباً بلافاصله پس از آسیب رخ می‌دهد. از علائم دیگر آن می‌توان به سوزن سوزن شدن و بی‌حسی ساق پا اشاره کرد.

درمان

گزینه های درمانی بستگی به نوع و شدت آسیب دارند. ممکن است فرد بتواند جراحات جزئی را در خانه با استراحت، یخ، مسکن های بدون نیاز به نسخه و کشش ملایم درمان کند. برای افرادی که دچار آسیب‌های شدیدتری شده‌اند، پزشک معمولا فیزیوتراپی، داروهای تجویزی یا جراحی را توصیه می‌کند.

سندرم cauda equina

سندرم cauda equina یک بیماری نادر است و زمانی ایجاد می‌شود که عاملی به cauda equina فشار وارد کرده یا آسیب برساند، لازم است بدانید cauda equina مجموعه ای از اعصاب در قسمت تحتانی نخاع است. این بیماری معمولاً ناشی از فتق دیسک است، اما علل دیگری مانند تنگی و شکستگی ستون فقرات، عفونت ها و یا تومورهایی که بر ستون فقرات تأثیر می گذارند، نیز ممکن است موجب بروز این عارضه شوند. البته گاهی اوقات این پدیده با عنوان عارضه جراحی ستون فقرات نیز شناخته می‌گردد.

سندرم cauda equina در ارتباط با درد پایین کمر

علائم سندرم cauda equina شامل موارد زیر می‌باشد:

 • درد شدید کمر
 • مشکلات روده و مثانه
 • بی حسی، ضعف یا از دست دادن حس در یک یا هر دو پا
 • مشکل در راه رفتن

درمان

سندرم Cauda equina یک عارضه اورژانسی است که در صورت عدم رسیدگی فوری به فرد مصدوم، می تواند منجر به عوارض جدی برای او شود.

پزشکان در پی این عارضه برای کاهش فشار بر اعصاب، به طور کلی جراحی را توصیه می‌کنند. این امر خطر ابتلا به فلج دایمی و بی اختیاری را در فرد کاهش می دهد.

عفونت‌ها

ستون فقرات و بافتهای اطراف آن گاهی ممکن است به باکتریهای مضر، ویروس‌ها و یا قارچها آلوده شوند. عفونت‌های ستون فقرات زمانی رخ می‌دهد که عفونت از سایر قسمت‌های بدن به ستون فقرات منتقل شود. آنها همچنین می‌توانند به دنبال صدمات یا جراحی ستون فقرات یا به عنوان عارضه‌ای مانند دیابت، سرطان و HIV ایجاد شوند.

برخی از نمونه‌های عفونت‌ ستون فقرات شامل استئومیلیت مهره‌ای است که عفونت استخوان‌های ستون فقرات است. آبسه اپیدورال نخاع نیز نوعی از غفونت است که درغشاهای محافظ اطراف نخاع ایجاد می شود. علائم عفونت ستون فقرات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کمردرد شدید
 • تورم، گرگرفتگی و حساسیت به کمر
 • اسپاسم عضلانی
 • از دست دادن حس در پاها
 • تب و لرز

درمان

درمان این عارضه بستگی به علت دارد، اما معمولا مصرف داروهای آنتی بیوتیک یا ضد قارچ توصیه می‌شود. برای افراد مبتلا به عفونت شدید، پزشک معالج جراحی را به منظور کاهش فشار بر ستون فقرات و تخلیه ناحیه آلوده توصیه می‌کند.

بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک زمانی رخ می‌دهد که دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات شروع به فرسودگی می‌کنند. این دیسک‌ها به عنوان نوعی بالشتک‌ محافظ عمل می‌کنند، بنابراین وقتی تخریب می‌شوند، مهره‌ها ممکن است شروع به سایش به روی یکدیگر کنند و باعث کمردرد شوند. این درد ممکن است با خم شدن، پیچ خوردن و بلند شدن تشدید شود اما با راه رفتن یا حرکت بهبود می‌یابد.

درمان

گزینه‌های درمانی بیماری دژنراتیو دیسک شامل موارد زیر می‌باشد:

درمان درد پایین کمر

 • فیزیوتراپی و کاردرمانی
 • حفظ وزن ایده ال
 • مصرف داروهای OTC ضد درد

درصورتیکه این درمان‌ها موثر نباشند، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

سیاتیک

درد سیاتیک باعث درد شدید کمر می‌گردد که به موجب آن فرد در ناحیه باسن و پاها احساس درد می‌کند. این درد زمانی رخ می‌دهد که عصب سیاتیک فشرده می‌شود. علل بروز این مشکل می‌تواند شامل تنگی نخاع و فتق یا پارگی دیسک باشد. از دیگر علائم می‌توان به بی حسی یا احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در ساق پا اشاره کرد. هنگام حرکت، عطسه یا سرفه ، ممکن است علائم تشدید شوند.

سیاتیک در ارتباط با درد پایین کمر

درمان

فرد مبتلا اغلب می‌تواند علائم خفیف را در خانه با استراحت، یخ و مسکن های OTC درمان کند. برای علائم شدیدتر، پزشک ممکن است تزریق استروئید یا جراحی را توصیه کند.

اسکولیوز

اسکولیوز در واقع انحراف و بدشکلی ستون فقرات است که می‌تواند باعث ناهمواری شانه‌ها و باسن شود. این بیماری معمولاً کودکان 11 تا 12 ساله را درست قبل از شروع سنین رشد تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، اسکولیوز ممکن است در هر سنی شما را مبتلا کند. کودکان مبتلا به اسکولیوز در بزرگسالی بیشتر دچار کمردرد می شوند.

اسکولیوز در ارتباط با درد پایین کمر

درمان

درمان این عارضه بستگی به میزان خمیدگی و سن فرد دارد. ممکن است برای کودک استفاده از بریس مخصوص کمردرد سنین رشد مفید باشد، زیرا به این ترتیب از خم شدن بیشتر ستون فقرات جلوگیری می‌کند. در بزرگسالان، درمان ممکن است شامل داروهای ضد درد و تمریناتی برای بهبود انعطاف پذیری و وضعیت بدن باشد.

پزشک معالج ممکن است جراحی را برای کودکان یا بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز شدید توصیه کند. یک روش جراحی رایج در مورد اسکولیوز، فیوژن ستون فقرات است؛ که در آن جراح دو یا چند مهره را در کنار یکدیگر قرار داده تا به هم جوش بخورند و ستون فقرات را صاف‌ تر کنند.

تنگی نخاع

تنگی نخاعی تنگ شدن کانال نخاعی است که می‌تواند بر نخاع و ریشه های عصبی فشار وارد کند. این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع است.

علائم تنگی نخاع شامل موارد زیر می‌باشد:

 • درد پایین کمر
 • سیاتیک
 • بی حسی یا ضعف در یک یا هر دو پا
 • مشکل در راه رفتن

درمان

درمان‌های خانگی تنگی نخاع معمولا شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن و انجام تمریناتی برای تقویت عضلات پشت و بهبود تحرک می‌باشد. برای افرادی که علائم شدیدتری دارند، پزشک ممکن است تزریق استروئید، مسدود کننده عصب یا جراحی را توصیه کند.

علل دیگر

کمردرد گاهی اوقات نشانه‌ای از نوعی مشکل می‌باشد که مستقیماً به کمر مربوط نمی‌شود. برخی دیگر از علل احتمالی درد کمر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم آئورت شکمی
 • اندومتریوز
 • فیبرومیالژیا
 • سنگ کلیه
 • بارداری

زمان مراجعه به پزشک


همیشه علت واضحی برای کمردرد وجود ندارد و اغلب به خودی خود بهتر می‌شود. استراحت، استفاده از  کمپرس سرد یا گرم، مصرف مسکن های بدون نسخه و کشش ملایم معمولا به بهبود درد کمک می‌کند. با این حال، در صورتیکه فرد علائم شدیدتری را تجربه می‌کند و به نظر نمی‌رسد که به راحتی و با شیوه‌های معمول بهبود یابد و یا زمانیکه علائم با سایر علائم نگران کننده، مانند سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پاها همراه ‌باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

مراجعه به پزشک در ارتباط با درد پایین کمر

افرادی که دچار کمردرد هستند باید در صورت مشاهده علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنند:

 • مشکل در راه رفتن یا حرکت دادن پاها
 • از دست دادن عملکرد روده یا مثانه
 • از دست دادن حس در پاها
 • درد بسیار شدید

پزشک می‌تواند به فرد در شناسایی علل احتمالی کمردرد کمک کند و درمان مناسب را به ایشان توصیه کند.

پیشگیری


پیشگیری از کمردرد به خودی خود تا حدودی بحث برانگیز است.اغلب تصور می‌شود که صرفا با انجام  ورزش و نرمش و داشتن سبک زندگی سالم می‌توان از کمردرد جلوگیری کرد، اما لزوما اینگونه نیست. در واقع، مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ورزش‌های اشتباه مانند فعالیت‌های پرفشار ممکن است احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش دهند. با این وجود، ورزش برای سلامت کلی بدن مفید است و نباید از آن اجتناب کرد. فعالیتهای کم فشار مانند شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری می‌توانند تناسب اندام را بدون فشار به کمر افزایش دهند.

 • تمرینات خاص: در مورد نحوه انجام این تمرینات با پزشک خود مشورت کنید.
 • فشارهای شکمی هنگامی که به درستی انجام شوند، ماهیچه های شکم را تقویت می کنند و ممکن است کمردرد را کاهش دهند.
 • تمرینات کششی اگرچه برای درمان کمردرد مفید نیستند، اما این تمرینات در تسکین ماهیچه‌های منقبض شده پشت مفید هستند.
 • تمرینات لگن همچنین به کاهش فشار بر روی ماهیچه های منقبض شده پشت کمک می کند.
 • کمربندهای نگهدارنده کمری: کارگرانی که مرتباً وزنه سنگین جابجا می‌کنند، همواره باید از این کمربندها استفاده کنند. اگر چه هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد این کمربندها از آسیب کمر جلوگیری می‌کنند، حتی بعضأ در مطالعاتی نشان داده شده است که این کمربندها احتمال آسیب‌دیدگی را افزایش می دهند.
 • ایستاده: در حالت ایستاده، سر خود را بالا نگه داشته و شکم را به سمت داخل بکشید. اگر مجبور شدید مدت طولانی بایستید، باید چهارپایه کوچکی داشته باشید که هر بار یک پا را روی آن استراحت دهید و سعی کنید به هیچ عنوان کفش پاشنه بلند نپوشید.
 • نشسته: صندلی هایی با ارتفاع مناسب و با پشتی مناسب برای کارهای نشسته ارجع ترند. برای جلوگیری از فشار بر پشت، صندلی‌ها باید بچرخند. صندلی‌های اتومبیل نیز باید از کمر مناسب برخوردار باشند. در غیر این صورت ، یک بالش کوچک یا حوله ای رول شده در پشت و ناحیه کمر قرار دهید.
 • خوابیدن: سلیقه‌های فردی متفاوت است. اگر تشک خیلی نرم باشد، بسیاری از افراد دچار کمردرد می‌شوند. همین امر در مورد خوابیدن روی تشک های بسیار سخت نیز صادق است. بسیاری از متخصصان برای کسانی که کمردرد مزمن دارند تشکی با اندازه متوسط ​​توصیه می‌کنند. ممکن است آزمایش و خطا مورد نیاز باشد. یک تکه تخته سه لایه بین فنر جعبه‌ای و تشک ، یک تخت نرم را سفت می کند. یک تشک ضخیم به نرم شدن خوشخواب سفت کمک می کند.
 • بلند کردن: اجسامی را که برای شما سنگین هستند بلند نکنید. هنگامی‌که سعی می کنید چیزی را بلند کنید، پشت خود را صاف و بالا نگه دارید، سر را بالا بگیرید و با زانو بلند کنید. جسم را نزدیک خود نگه دارید، برای بلند کردن به سمت پایین خم نشوید. همچنین باید ماهیچه های شکمتان را محکم کنید تا کمرتان در حالت تعادل قرار بگیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست