درمان دیسک کمر با روشهای غیرجراحی چه مدت طول میکشد؟

فتق دیسک کمر مشکلی آزاردهنده است که می‌تواند بخودی خود دردناک باشد، و منجر به فشردگی عصب‌ها شود، که درد بیشتری نیز ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد، فتق دیسک بدون جراحی درمان می‌شود. بدن توانایی خار‌ق‌العاده‌ای برای ترمیم، حتی آسیب‌های شدید و بیماری‌هایی مانند فتق دیسک کمر دارد. گرچه، بیان این نکته که، فتق دیسک بطور خودبخود درمان می‌شود، زیرا بدن انسان می‌تواند بافت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند، کمی گمراه کننده است.

اینکه فتق دیسک کمر بهبود می‌یابد یا نه، به متغیرهایی مانند سن، علت ایجاد فتق و مهم‌تر از همه، مراقبت‌ها و درمان جهت حمایت از روند ترمیم، بستگی دارد.

فتق دیسک کمر چیست؟


دیسک‌های بین مهره‌ای در ستون فقرات، بویژه جهت جذب فشار و تسهیل حرکت، طراحی شده است. دیسک‌ها به دلیل شکلی که ساخته شده‌اند، قادر به انجام این وظیفه هستند:  هر دیسک دارای یک لایه خارجی رشته‌ای انعطاف‌پذیر قوی است که لایه درونی نرم ژل مانند را بپوشاند.

دیسک زمانی دچار فتق می‌شود که لایه خارجی ضعیف شده یا می‌شکند، و ماده ژلی درون آن بیرون می‌ریزد.  در برخی از موارد، لایه خارجی پاره می‌شود و ژل به بیرون نشت می‌کند. لایه خارجی ممکن است دست نخورده باقی بماند، با این حال همراه با ژل به سمت بیرون حرکت کند.

هنگامی که دیسک بیرون می‌زند یا ژلی که نشتی دارد، روی عصب‌های ستون فقرات فشار وارد می‌کند، درد ایجاد می‌شود. همچنین ژل باعث التهاب شده و به درد اضافه می‌شود.

چگونه دیسک دچار فتق می‌شود؟


با گذشت زمان، لایه خارجی دچار فرسایش طبیعی ناشی از ساییدگی روزانه می‌شود. علاوه بر این، لایه درونی حاوی آب است که در طول سال‌ها از بین می‌رود. این کم آبی باعث کاهش انعطاف دیسک شده و آن را آسیب‌پذیر می‌کند.

فتق دیسک کمر

گرچه تغییرات مربوط به سن، علت اصلی فتق دیسک است، جوانان نیز دچار بیرون زدگی دیسک می‌شوند. ممکن است در طول انجام فعالیت‌های ورزشی شدید دچار آسیب شده، یا به دلیل هر فعالیتی که در آن بطور مکرر خم شده یا کمر را می‌چرخانید، فتق ایجاد ‌شود.

عواملی که به عنوان عامل افزایش دهنده خطر فتق دیسک کمر شناخته می‌شوند، در زیر بیان شده است:

 • جنسیت: مردان نسبت به زنان دوبرابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیسک کمر هستند
 • وزن: داشتن اضافه وزن فشار مضاعفی به دیسک‌ها وارد می‌کند
 • مشاغل: مشاغلی که نیاز به بلند کردن ، کشیدن و خم شدن دارد، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد
 • مدت زمان نشستن: نشستن به مدت طولانی فشار زیادی به دیسک‌ها وارد می‌کند
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند روند ساییدگی دیسک را با محدود کردن منبع اکسیژن، تسریع کند.

فتق دیسک چگونه درمان می‌شود؟


چالش‌های ترمیم دیسک کمر، نسبت به ترمیم یک زخم متفاوت است. گرچه بدن از یک روند بهبودی یکسان برای ترمیم لایه بیرونی پاره شده، استفاده می‌کند، اما ابتدا باید با بیرون زدگی غیرطبیعی ایجاد شده به دلیل فشار ژل به سمت خارج، رسیدگی کند. بدن می‌تواند فتق دیسک را با روش زیر ترمیم کند:

درمان فتق دیسک کمر

 • واکنش سیستم ایمنی: هنگامی که سیستم ایمنی ماده‌ای را در بخش پارگی به عنوان یک ماده خارجی شناسایی کند، با حذف برخی از مواد بیرون زده مضر، به این روند کمک می‌کند.
 • جذب آب: آبی که در ژل قرار دارد، بتدریج توسط بدن جذب می‌شود، برآمدگی فتق را ترمیم می‌کند.
 • حرکات دیسک: هنگامی که حرکات ورزشی کششی را با دقت و تحت نظارت انجام دهید، این حرکات به برآمدگی دیسک کمک می‌کند که به سمت دیسک حرکت کند و از عصب‌های ستون فقرات دور شود.

آزمایشات و تشخیص


روش‌های آزمایشات در زیر بیان شده است. رایج‌ترین تصویربرداری از دیسک کمر، ام آر آی است. تصویربرداری اشعه ایکس واضح از ناحیه درگیر، اغلب برای تکمیل ارزیابی مهره اضافه می‌شود. لطفاً به یاد داشته باشید که فتق دیسک در تصویربرداری اشعه ایکس نشان داده نمی‌شود. سی‌تی اسکن و میلوگرام بطور معمول قبل از ام آر ای انجام می‌شود، اما اکنون به ندرت از آن به عنوان تصویربرداری تشخیصی اصلی استفاده می‌شود، مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد که استفاده از آنها را تضمین کند. الکترومیوگرام نیز در موارد نادری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تشخیص دیسک کمر

 • اشعه ایکس: کاربرد پرتو برای تولید یک فیلم یا تصویر از بخشی از بدن، می‌تواند ساختار مهره و شکل بیرونی مفاصل را نشان دهد. تصویربرداری اشعه ایکس از ستون فقرات انجام می‌شود تا دیگر عوامل نهانی درد مانند تومور، عفونت‌ها‌، شکستگی و غیره تشخیص داده شود.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) : یک روش تصویری تشخیصی است که پس از اینکه کامپیوتر تصاویر اشعه ایکس را تشخیص داد، ایجاد می‌شود؛ می‌تواند شکل و اندازه کانال ستون فقرات، محتویات آن و ساختار اطراف آن را نشان دهد.
 • تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی) : یک تست تشخیصی است که تصاویر سه بعدی از ساختار بدن با استفاده از مغناطیس و تکنولوژی کامپیوتری تولید می‌کند؛ و می‌تواند نخاع، ریشه‌های عصب و نواحی اطراف آن و همچنین بزرگی، ساییدگی و تومورها را نشان دهد.
 • میلوگرام : تصویربرداری اشعه ایکس کانال ستون فقرات، پس از تزریق مواد کنتراست به فضای اطراف مایع مغزی نخاعی، می‌تواند فشار روی نخاع یا عصب‌ها را به دلیل فتق دیسک، خار استخوان یا تومورها نشان ‌دهد.
 • الکترومایوگرام و بررسی هدایت عصب (EMG/NCS) : این آزمایشات ضربان الکتریکی همراه با ریشه عصب، عصب‌های محیطی و بافت عضلانی را اندازه‌گیری می‌کند. این روش نشان می‌دهد که آیا به عصب صدمه‌ای وارد شده است، اینکه عصب‌ها در حالت بهبودی از آسیب‌های گذشته هستند، یا اینکه عصب در ناحیه‌ای دیگر تحت فشار قرار دارد. این تست به ندرت درخواست می‌شود.

درمان دیسک کمر


دردی که اکنون احساس می‌کنید به دلیل تشدید یا التهابی است که در حال رخ دادن است. می‌تواند یک آسیب شیمیایی از دیسک باشد که دچار پارگی شده و مقداری از مایع التهابی نشت می‌کند، عصب‌های ستون فقرات و کمر را تحریک می‌کند یا می‌تواند ناشی از این باشد که دیسک متلاشی شده و اکنون پدیده استخوان روی استخوان ایجاد شده که درد را در پی دارد.

تنها گزینه درمانی به جز جراحی و تعویض دیسک با یک دیسک جدید، شامل موارد زیر است:

 • تقویت ساختار حمایتی اطراف ستون فقرات
 • کاهش مقدار فشاری که روی ستون فقرات وارد می‌شود. به عبارت دیگر کاهش وزن با استفاده از رژیم و ورزش است.

ورزش

اگر درد زیادی دارید و نمی‌توانید از تجهیزات ورزشی استفاده کنید یا بدوید، می توانید از دوچرخه یا اسکی فضایی استفاده کنید. بسیاری از بیماران می‌توانند برخی از نمونه‌های آب درمانی را انجام دهند که ورزش‌های برپایه آب و نوعی درمان در جاذبه کم است، که معمولاً به کمر آسیب وارد نمی‌کند، از این رو پزشک، ایروبیک در آب، شنا یا راه رفتن در استخر را پیشنهاد می‌دهد.

فیزیوتراپی

مرحله بعدی مراجعه به یک فیزیوتراپ متخصص است که به راحتی شما را ارزیابی کرده و با توجه به ستون فقرات، شما را درمان کند. فیزیوتراپی درمان دستی یا ماساژ درمانی نیست؛ این روش‌ها اصول خاص خود را دارند. فیزیوتراپ با استفاده از وسایل، آموزش و برخی توصیه‌های تخصصی به شما در تقویت ناحیه مرکزی بدن و کمر کمک می‌کند. اگر اینکار را انجام ندهید، قادر نیستید از ستون فقرات که علائم ساییدگی را نشان می‌دهد، حمایت کنید.

فیزیوتراپی دیسک کمر

داروهای ضد التهاب


داروهای دیسک کمر

داروهای بدون نسخه

هنگامی که دیسک دچار پارگی یا بیرون زدگی شده است، برای ترمیم یا رهایی از آن کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. یکی از کارهایی که حداقل در روزهای اول برای کاهش التهاب ناشی از آسیب می‌توان انجام داد، حداقل سه ماه درمان داروی ضدالتهاب برای درد ناشی از دیسک، کمر یا صدمه به عصب است. نمونه‌ای از داروهای ضدالتهاب بدون نسخه، ادویل و الِوِ هستند، و در صورتی که دچار فشار خون بالا یا مشکلات کلیوی هستید، لازم است که ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. این داروها با استامینوفن یا تیلنول که داروهای ضدالتهاب نیستند، متفاوت است. لازم است که مدت زمان قابل قبولی داروی ضدالتهاب را مصرف کنید، اما برخی از افراد هنگامی که مدت زمان طولانی از این داروها استفاده می‌کنند، دچار التهاب یا زخم معده می‌شوند، بنابراین اگر این اتفاق رخ دهد، بیمار باید مصرف این داروها را متوقف کند.

داروهای ضدالتهاب تجویز شده

در شرایطی که داروهای بدون نسخه ساده نتیجه‌ای در پی نداشته باشد، داروهای تجویز شده ضدالتهاب با دوز بالاتر وجود دارد که می‌توانید آنها را مصرف کنید، اما آنها نیز تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند.

استروئید خوراکی

هنگامی که جهت کنترل درد به پزشک، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یا جراح ستون فقرات مراجعه می‌کنید، ممکن است یک دوره کوتاه استروئید خوراکی را پیشنهاد دهند. این دارو یک ضدالتهاب استروئیدی است که در مقابل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ادویل قرار دارد. این داروها شبیه به هورمون کورتیزول هستند که غده فوق کلیوی تولید می‌کند و التهاب سیستمیک بدن را کاهش می‌دهد و این دارو یک دوز اضافی از چیزی شبیه به این هورمون به شما می‌دهد.

داروهای ضدالتهاب استروئیدی می‌توانند تاثیرات دیگری نیز بر بدن داشته باشند. آنها باعث ایجاد حس وحشت و دلهره و پرخوری (که احساس گرسنگی شدید دارد) یا احساس شکست‌ناپذیری ایجاد کند. در بیماران مسن، ممکن است عوارض جانبی شدیدی مانند جنون یا مشکلات خواب یا افزایش ضربان قلب ، تعریق یا حتی ورم بیش از حد ایجاد کند. اگر مبتلا به دیابت هستید، این دارو قند خون را بالا می‌برد، بنابراین باید در مصرف آن احتیاط کنید و قبل از تجویز، با پزشک مشورت کنید. با این وجود، این داروهای خوراکی برای درمان یک بخش از بدن تجویز نمی‌شود، زیرا آن را توسط دهان دریافت می‌کنید و وارد معده و سیستم گوارشی می‌شود، از این رو، آنها اصولاً به همه قسمت‌های بدن می‌روند.

تزریق استرروئید

گاهی اوقات پزشک برخلاف دارویی که پیش از این ذکر شد، نوع خاصی از داروی تزریقی استروئید را تجویز می‌کند. تفاوت بین داروی ضدالتهاب استروئیدی و تزریق استروئیدی این است که شما در نوع تزریقی مقدار بیشتری از دارو را دریافت می‌کنید. معمولاً پزشکان این دارو را در عصب یا در انتهای کیسه دورال یا در جایی که دچار آسیب شده است، تزریق می‌کنند. با کمک تصویربرداری، هنگامی که دارو در اطراف یا روی عصب تزریق شد، این داروها یک واکنش موضعی با مقدار بالاتر در جایی که پزشک احتمال بروز درد را می‌دهد، ایجاد می‌کند. بدین شکل، آنها دوام بیشتر و مقدار بیشتری خواهند داشت. آن مقدار نشت خواهد کرد و سرانجام توسط جریان خون دوباره جذب خواهد شد. دریافت دوز سیستمیک نیز به پایان می‌رسد، اما مقدار آن بیشتر و طولانی‌تر از  نوع خوراکی آن است.

تزریق استرروئید برای دیسک کمر

این داروها برای کاهش التهاب، رفع علائم و ایجاد زندگی بهتر ساخته شده‌اند، اما در واقع مشکل را برطرف نمی‌کنند. با این حال برخی از افراد از مصرف این داروها خودداری می‌کنند، زیرا آنها را به عنوان یک راه‌حل موقتی می‌دانند که مشکل را برطرف نمی‌کند، گاهی اوقات لازم است به بدن فرصت دهید تا ترمیمی را که قادر به انجام آن است، انجام دهد، و التهاب کاهش یابد و در نتیجه با امیدواری منتظر تسکین درد باشید. این یکی از مراحلی است که بدن را ترمیم کرده یا به آن این امکان را می‌دهد تا روند بهبودی طبیعی خود را برای هر آسیبی که در ستون فقرات ایجاد شده، طی کند.

جراحی

جراحی آخرین گزینه برای درمان دیسک کمر، در زمانی است که، درمان‌های کم‌خطر تغییری ایجاد نکردند. هنگامی که درد بسیار شدید است و برطرف نمی‌شود، یا اگر درد عصب باعث ضعف در پاها می‌شود، پس با جراحی می‌توان بخشی از دیسک را که به عصب فشار وارد می‌کند، برداشت.

جراحی فوراً درد پا را تسکین دهد، گرچه این روش بطور معمول پیشنهاد نمی‌شود، زیرا خطراتی وجود دارد و همچنین عوامل زمینه‌ای فشردگی و عدم تحرک در ستون فقرات و ضعف را برطرف نمی‌کند.

بنابراین، بسیار مهم است که بیمار پس از انجام جراحی فتق دیسک، دوره توانبخشی کامل را انجام دهد.

درمان دیسک کمر چه مدت طول می‌کشد؟


عوامل زیادی وجود دارد که بر مدت زمان بهبودی دیسک کمر تاثیرگذار است، و در صورتی که از آنها خودداری نکنید، شرایط به گونه‌ای پیش خواهد رفت که به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. برخی از این عوامل که می‌تواند مدت زمان بهبودی را افزایش دهد، شامل موارد زیر است:

 • بلند کردن اجسام سنگین
 • خم شدن به جلو بطور مداوم
 • نشستن به مدت طولانی
 • انجام ورزش‌های پربرخورد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست