درمان گودی کمر (لوردوز) با کمربندطبی، ورزش و فیزیوتراپی

آیا قوس کمر شما بیش از اندازه فرو رفته و شکم شما بیرون زده است؟ در این صورت شما به لوردوز یا گودی کمر مبتلا هستید. در مراحل اولیه این عارضه تنها در اثر فشار زیاد بر روی عضلات ممکن است احساس درد کنید. ولی با پیشرفت عارضه این درد افزایش یافته و در نهایت ستون فقرات شما آسیب خواهد دید. این عارضه یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است.

خوشبختانه این عارضه قابل درمان بوده و می‌توان با استفاده از تمرینات مخصوص و استفاده از وسایل طبی آن را درمان کرد. همچنین افرادی که با چند اقدام ساده بتوانند حالت بدن خود را بهبود بخشند در طولانی مدت از بروز این عارضه پیشگیری خواهند کرد.

لوردوز چیست؟


گودی کمر عارضه‌ای است که در طی آن قوس کمر بیشتر از حد طبیعی می‌شود. یکی از نشانه‌های این عارضه، برجسته شدن شکم و باسن فرد مبتلاست. افراد مبتلا به این عارضه قفسه‌ی سینه‌ی خود را به به طرف عقب می‌کشند تا تعادل بدن حفظ شود. با این حال همه‌ی قوس‌های کمر پاتولوژیک نیستند و قوس طبیعی نیز وجود دارد. افزایش بیش از حد قوس کمر با نام لوردوز شناخته می‌شود که یک مشکل پاتولوژیک بوده و می‌تواند مشکلات فیزیکی و روانی (به دلیل ظاهر نامناسب) ایجاد کند.

لوردوز

علل بروز گودی کمر


گودی کمر می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. این مشکل معمولاً در اثر عدم فعالیت ایجاد می‌شود. ورزش نکردن حتی در دوران کودکی می‌تواند باعث افزایش گودی کمر شود. این مشکل در کودکان معمولاً نگران کننده نیست چراکه فرد هنوز در حال رشد است ولی از سن 10 سالگی به بعد باید از ایجاد این مشکل جلوگیری کرد. حالت یا پاسچر نامناسب ستون فقرات در طولانی مدت می‌تواند منجر به گودی کمر شود. این مشکل به خصوص در افرادی که زمان زیادی را به صورت نشسته یا ایستاده سپری می‌کنند دیده می‌شود. تغییرات حالت بدن در اثر اضافه وزن نیز یکی دیگر از دلایل بروز گودی کمر است. ضعیف بودن عضلات شکم و کمر نیز خطر بروز عارضه را افزایش می‌دهند. استفاده‌ی زیاد از عضلات فلکسور ران و یا کار کشیدن زیاد از عضلات کمر نیز باعث بروز این مشکل خواهند شد. علاوه بر این ممکن است گودی کمر در اثر عوامل خارجی مثل یک تصادف رانندگی اتفاق بیفتد.

علل بروز گودی کمر

عوامل خطر


عواملی که می‌توانند خطر بروز مشکل را افزایش دهند عبارت‌اند از:

 • حالت نامناسب بدن
 • چاقی
 • آسیب فیزیکی به ستون فقرات
 • جراحی‌های قبلی بر روی ستون فقرات
 • مشکلات عصبی عضلانی مثل فلج مغزی
 • عارضه‌های مربوط به مفصل ران
 • آکندروپلازی – یک عارضه‌ی ژنتیکی استخوان که شایع‌ترین نوع کوتولگی را ایجاد می‌کند
 • وجود دیگر مشکلات ساختاری در ستون فقرات مثل اسپوندیلولیستزی
 • کیفوز یا قوز کمر – برآمدگی بیش از حد ستون فقرات در محدوده‌ی قفسه سینه
 • مشکلات تضعیف کننده‌ی استخوان مثل پوکی استخوان

عوارض


در مراحل اولیه افراد مبتلا به گودی کمر تنها دچار گرفتگی عضلات کمر خواهند شد. تنها با پیشرفت عارضه است که فرد متوجه درد و آسیب به ستون فقرات خواهد شد. سر خوردگی دیسک کمر شایع‌ترین عارضه‌ی مربوط به گودی کمر است. دلیل بروز این مشکل، فشار زیاد بر روی دیسک‌ها در اثر گودی بیش از حد کمر خواهد بود. در برخی از موارد عصب سیاتیک نیز درگیر شده و باعث کمردرد و درد منتشر شونده در پاها می‌گردد. احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها نیز می‌تواند نشانه‌ای از درگیری عصب سیاتیک باشد.

عوارض گودی کمر

علائم گودی کمر چیست؟


علائم این عارضه ممکن است در هر بیمار متفاوت باشند. اصلی‌ترین علامت این عارضه برجستگی باسن خواهد بود. علائم این عارضه بسته به عارضه‌هایی که همراه با آن ایجاد می‌شوند متفاوت خواهند بود. ازجمله این عارضه‌ها می‌توان به اختلالات ستون فقرات، دیستروفی عضلانی، مشکلات تکاملی لگن و اختلالات دستگاه عصبی اشاره کرد.

علائم گودی کمر ممکن است شبیه به دیگر عارضه‌های مربوط به کمر باشند. همچنین ممکن است این علائم در اثر یک آسیب فیزیکی یا عفونت ایجاد شده باشند بنابراین لازم است تا برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

گودی کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشک با گرفتن شرح حال و سوابق پزشکی، انجام معاینه‌ی فیزیکی و تست‌های مختلف گودی کمر را تشخیص می‌دهد. وجود سابقه‌ی فامیلی گودی کمر نیز برای تشخیص عارضه مهم خواهد بود.

ممکن است به تست‌های زیر نیاز داشته باشید:

 • گرافی با اشعه ایکس: در این روش عکس‌هایی از بافت های داخلی، استخوان‌ها و ارگان‌های بدن گرفته می‌شوند. می‌توان با این روش زاویه‌ی قوس کمر را محاسبه کرد. روش‌های درمانی مورد استفاده نیز معمولاً با کمک این تست تجویز می‌شوند.
 • اسکن استخوان: این تست می‌تواند وجود هرگونه عفونت یا شکستگی استخوان در کمر را تشخیص دهد.
 • اسکن MRI: در این روش از آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیقی از ارگان‌ها و ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌شود. این روش می‌تواند هرگونه مشکل مربوط به نخاع و ریشه‌های عصبی را تشخیص دهد.
 • سی تی اسکن: در این روش از اشعه‌ی ایکس و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از بدن استفاده می‌شود.
 • آزمایش خون: در آزمایشگاه از شما نمونه‌ی خون گرفته شده و اطلاعات به دست آمده می‌توانند به تشخیص پزشک کمک کنند.

تشخیص زودهنگام لوردوز برای درمان موفق آن ضروری است. مراقبین سلامت و حتی برخی از برنامه‌های سلامت در مدارس، افراد را از نظر وجود گودی کمر غربالگری می‌کنند.

درمان گودی کمر


درمان این عارضه به تشخیص، علائم، سن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی خواهد داشت. شدت عارضه نیز یکی از عوامل تعیین کننده خواهد بود.

هدف از درمان این عارضه جلوگیری از تشدید قوس در کمر و عدم ایجاد بدشکلی‌هاست. روش درمانی مورد استفاده به علت بروز عارضه و همچنین مقدار باقیمانده از رشد او بستگی خواهد داشت. روش‌های درمانی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

پیگیری و معاینات مکرر

کودک شما باید به طور مکرر توسط پزشک معاینه شده و میزان گودی کمر او در مراحل مختلف رشد بررسی شود.

حفظ حالت مناسب بدن

بهبود پاسچر یا حالت بدن و ورزش روزانه اهمیت زیادی خواهند داشت چراکه می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر روند پیشرفت عارضه داشته باشند. افراد می‌توانند با استفاده از فیزیوتراپی و تمرینات مخصوص کمر این کار را انجام دهند.

حالت بدن برای جلوگیری از لوردوز

اصلی‌ترین مشکل مربوط به گودی کمر بر هم خوردن تعادل بین عضلات خواهد بود. در این حالت عضلات اکستنسور و فلکسور مفصل ران بیش از حد کار کرده ولی عضلات شکم و باسن هیچ باری را متحمل نمی‌شوند. تصحیح این مشکل روندی طولانی خواهد بود چراکه حالت نامناسب بدن در طی چندین سال به وجود آمده و فرد نسبت به آن حسی طبیعی دارد. درنتیجه فرد باید تحت نظر فیزیوتراپیست تمرینات مربوط به کمر را انجام دهد. البته بعد از هر بار انجام این تمرینات و به خصوص در آغاز دوره، بدن دوباره حالت قبلی را به خود می‌گیرد. بنابراین افرادی که واقعاً قصد اصلاح این مشکل را دارند باید به طور منظم حالت بدن خود را چک کرده و برای یک دوره‌ی درمانی طولانی آماده باشند. به طور کلی درمان این عارضه نیازمند تلاش زیادی بوده و باید به طور روزانه به آن توجه کنید. البته با گذشت زمان حفظ حالت مناسب بدن به یک امر طبیعی برای فرد تبدیل شده و دیگر نیازی به دقت برای انجام این کار نخواهید داشت.

نشستن دینامیک اولین اقدام درمانی برای افرادی است که سبک زندگی کم تحرک دارند. در نشستن دینامیک فرد به طور مداوم پشتی صندلی خود را از حالت مستقیم به حالت خمیده و برعکس تغییر می‌دهد. این تغییر باعث برداشته شدن فشار از روی عضلات و دیسک‌های کمر خواهد شد. افرادی که می‌خواهند حالت نشستن خود را بهبود بخشند می‌توانند از صندلی‌های ارگونومیک و یا یک بالش بادی استفاده کنند.

ارتوز

وسایل طبی و ارتوز ها نیز می‌توانند به روند درمان گودی کمر کمک کرده و حالت ستون فقرات را بهبود بخشند. ارتوز های مخصوص گودی کمر با در بر گرفتن تنه و فشار بر روی شکم می‌توانند ستون فقرات را در حالت مناسب پایدار کنند. می‌توان از پدهای شکم و بریج کمر نیز به منظور بهبود حالت بدن استفاده کرد. این وسایل را می‌توان به صورت مرحله‌ای و تا زمانی که ستون فقرات حالتی طبیعی به خود بگیرد مورد استفاده قرار داد. همچنین استفاده از ارتوز باعث جلوگیری از ایجاد حالت نامناسب بدن و تسکین درد خواهد شد.

ارتوز برای کاهش گودی کمر

تغییرات رژیم غذایی

تغییر در رژیم غذایی نمی‌تواند به طور قطعی گودی کمر را اصلاح کند ولی می‌تواند از تشدید عارضه به خصوص در مواردی که گودی کمر در اثر پوکی استخوان و یا اختلالات استخوانی دیگر ایجاد شده است جلوگیری کند. استخوان‌ها برای حفظ سلامت خود به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند که از بین آن‌ها می‌توان به کلسیم، منیزیم و ویتامین D اشاره کرد.

دارو درمانی

در صورتی که درد و ناراحتی ناشی از گودی کمر باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره، خواب و سلامت عمومی بیمار شده باشند می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد. می‌توانید برای مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و ناپروکسن با پزشک خود مشورت کنید. این داروها برای استفاده‌ی طولانی مدت مناسب نیستند چراکه می‌توانند باعث مشکلات گوارشی شوند ولی مصرف کوتاه مدت آن‌ها می‌تواند راه حلی موثری برای عارضه‌ی شما باشد. همیشه حساب داروهای مصرفی خود را نگه داشته و یا آن‌ها را یادداشت کنید.

جراحی برای گودی کمر

در صورتی که گودی کمر شما شدید باشد ممکن است پزشک برای درمان آن از عمل جراحی استفاده کند. همچنین در صورت وجود عارضه‌های عصبی ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد. جراح می‌تواند بسته به وضعیت سلامتی، سوابق پزشکی، علائم و گرافی‌های انجام شده از روش‌های مختلف جراحی متناسب با وضعیت شما استفاده کند.

تمرینات درمانی برای گودی کمر

فیزیوتراپی روزانه یکی از بخش‌های حیاتی در برنامه‌های درمانی گودی کمر است. تمرینات خاصی در این برنامه وجود دارند که می‌توانند عضلات کمر شما را تقویت کرده و دامنه‌ی حرکاتی شما را بیشتر کنند.

تمرینات درمانی برای گودی کمر

پیشگیری از گودی کمر


پیشگیری از گودی کمر دشوار نیست. شما باید حالت مناسب بدن خود را حفظ کرده و زمانی که برای مدت طولانی نشسته‌اید به طور متناوب از جای خود بلند شوید. همچنین در صورتی که برای مدت طولانی ایستاده‌اید باید هر چند وقت یک بار چند قدم راه بروید. این راهکارهای ساده می‌توانند بسیار مؤثر باشند. همچنین باید مطمئن شوید که همیشه حالت مناسب بدن خود را حفظ می‌کنید: شانه‌های شما باید در حالت استراحت و متمایل به پایین و عقب (دور از گوش‌ها) قرار بگیرند در حالی که عضلات شکم، باسن و کف لگن شما باید به منظور پایدار نگه داشتن ستون فقرات منقبض باشند. هر کسی که از حالت مناسب بدن خود مطمئن نیست باید برای بررسی و یاد گرفتن این حالت به پزشک متخصص مراجعه کند. پزشک می‌تواند در بهبود حالت بدن و تسکین درد به او کمک کند.

در صورتی که عضلات تنه قدرت کافی نداشته باشند تمرینات مخصوص شکم، کمر و باسن می‌توانند به پیشگیری از گودی کمر کمک کنند. تنها عضلات ورزیده هستند که می‌توانند ستون فقرات را پایدار نگه دارند. تمرینات تناسب اندام، شنا و پیاده روی می‌توانند به طور مؤثر به پیشگیری از این عارضه کمک کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست