رگ به رگ شدن کمر با چه روش هایی قابل درمان است؟

ستون فقرات پایین کمر فشار و وزن بسیار زیادی را تحمل می‌کند. منظور از رگ به رگ شدن وارد شدن فشار به ستون فقرات پایین کمر است که بیشتر از دامنه حرکات طبیعی رباط‌های آن است. رگ به رگ شدن کمر، عضلات اطراف ستون فقرات را درگیر می‌کند که وظیفه پایداری و محافظت از ستون فقرات را برعهده دارند. شدت آسیب دیدگی ستون فقرات به علت رگ به رگ شدن به عوامل متعددی از قبیل جهت و مقدار نیروی وارد شده بستگی دارد. در صورتی که بیمار دچار رگ به رگ شدگی کمر شده باشد از روش‌های مختلفی مانند کمپرس سرد، گرم و تحریک الکتریکی، اولتراسوند تراپی و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب برای درمان او در مراحل اولیه استفاده خواهد شد.

دکتر حیدری در جلسه مشاوره اولیه به انجام معاینات جسمانی می‌‌پردازد تا با توجه به شرایط خاص هر بیمار به طراحی برنامه درمان بپردازد. او همچنین سابقه پزشکی بیمار، سبک زندگی او و علائمی که دارد را نیز بررسی می‌کند. پس از آنکه ارزیابی اولیه به پایان رسید برنامه درمان که شامل فیزیوتراپی و سایر روش‌های درمانی است آغاز خواهد شد. ممکن است پزشک از بیمار بخواهد در منزل نیز به انجام دادن برخی حرکات خاص بپردازد تا از میزان درد او کاسته شود، احتمال بروز آسیب دیدگی مجدد کاهش پیدا کند و دوران بهبود با سرعت بیشتری سپری شود.

 علت کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر چیست؟


کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر می‌تواند به دلایل مختلف به وجود بیاید. گاهی اوقات کشیدگی و آسیب دیدگی کمر به علت وارد شدن ضربه یا انجام دادن حرکات ناگهانی مانند چرخش، کشیدن، هول دادن و برداشتن اجسام سنگین یا موارد مشابه ایجاد می‌شود. سایر علل رگ به رگ شدن کمر عبارتند از نشستن به مدت طولانی در حالت نامناسب، نداشتن فعالیت جسمانی، انجام دادن حرکات تکراری، برداشتن اجسام به شیوه نامناسب، بارداری و اضافه وزن. نشستن به مدت طولانی در حالتی که به سمت جلو یا عقب خم شده اید فشار زیادی را به ستون فقرات پایین کمر وارد می‌کند.

 علائم


علائم رگ به رگ شدن کمر می‌تواند به صورت خفیف یا یک درد ناتوان کننده شدید خود را نشان دهد. درد ممکن است به صورت ناگهانی شروع شود اما به تدریج طی مدت چند ساعت یا چند روز پس از بروز آسیب دیدگی بدتر خواهد شد. در این شرایط معمولاً بیماران دچار درد شدید پایین کمر خواهند شد که در هنگام حرکت کردن بدتر می‌شود. گاهی اوقات جابجا شدن در رختخواب بیمار را به علت درد بیدار می‌کند. خم شدن به سمت جلو یا عقب، چرخیدن یا برداشتن اجسام می‌تواند باعث بدتر شدن درد شود. استراحت کردن می‌تواند به تسکین علائم بیمار کمک کند اما استراحت طولانی باعث سفتی اعضای بدن خواهد شد. معمولاً درد به قسمت پایین کمر و ناحیه باسن محدود می‌شود که گاهی اوقات تا ناحیه ران نیز امتداد می‌یابد. علائم دیگری که بیمار تجربه می‌کند ممکن است به اسپاسم عضلانی و یا درگیر شدن میوفاسیال ارتباط داشته باشد.

علائم رگ به رگ شدن کمر

فاکتورهای خطر


 • بیماران پس از بیدار شدن از خواب بیشتر در معرض خطر آسیب دیدگی رباط قرار دارند زیرا نیروی حاصل از چرخش بدن ۳۰۰ درصد بر دیسک و ۸۰ درصد بر رباط افزایش پیدا می‌کند.
 • عدم تعادل یا ضعف عضلات از قبیل عضلات لومبر یا عضلات لگن و سفتی عضلات چرخاننده ران یا همسترینگ احتمال رگ به رگ شدن کمر را افزایش می‌دهد.
 • استعمال دخانیات
 • سابقه عمل جراحی
 • ناهنجاری‌های ساختاری

رگ به رگ شدن کمر در ورزش

۶۰ درصد از آسیب دیدگی‌های پایین کمر در ورزشکاران به رگ به رگ شدن کمر ارتباط دارد و در حین ورزش ایجاد می‌شود. افرادی که به فوتبال و ژیمناستیک می‌‌پردازند بیشتر دچار آسیب دیدگی کمر خواهند شد. آسیب دیدگی شدید کمر به علت حرکات ناگهانی مانند چرخش، کشش و خم شدن ایجاد می‌گردد.

ملاحظات خاص برای نوجوانان و کودکان

تعداد زیادی از نوجوانان از درد پایین کمر شکایت دارند. برخی از علل شایع درد کمر در نوجوانان عبارتند از رشد ناکافی، اختلالات تعادل و هماهنگی اعضای بدن، نامناسب بودن حالت بدن، حمل کردن کیف سنگین و رشد سریع.

آیا عکس برداری توسط اشعه ایکس یا اسکن ام آر آی ضروری است؟


معمولاً عکس برداری توسط اشعه ایکس ضروری نیست زیرا نمی‌تواند اطلاعات چندانی در خصوص علت درد مزمن پایین کمر در اختیار پزشک قرار دهد با این حال به پزشک برای رد کردن احتمال شکستگی استخوان کمر ناشی از تصادفات خودرویی کمک می‌کند. در صورتی که پزشک به اطلاعات دقیق نیاز داشته باشد درخواست انجام اسکن ام‌ آر آی را خواهد داد.

درمان رگ به رگ شدن کمر


به طور کلی هدف از درمان رگ به رگ شدن کمر کاهش درد و بهبود توانایی عملکردی بیمار است تا بتواند به انجام امور روزمره و کاری خود بپردازد.

خود مراقبتی

 • روش‌های درمانی خانگی بر بهبود حالت بدن تمرکز دارند تا بیمار بتواند به کمک حرکات کششی و تقویتی به بهبود عملکرد کمر خود کمک کند.
 • بیمار باید از انجام دادن حرکات تکراری مانند خم شدن و چرخیدن و برداشتن اجسام خودداری کند.
 • بیمار باید هر ۲۰ دقیقه یک بار از جای خود بلند شود و کمی راه برود.
 • استفاده از بالشتک مخصوص در حالت نشسته به حفظ انحنای طبیعی کمر کمک می‌کند.
 • بیمار باید از برداشتن اجسام سنگین، نشستن به مدت طولانی یا چرخاندن کمر پس از بیدار شدن از خواب یا در حین بلند شدن خودداری کند.
 • در صورتی که بیمار به مدت طولانی در یک حالت قرار گرفته باشد می‌تواند قبل از خم شدن یا برداشتن جسم مورد نظر دو یا سه بار به انجام دادن حرکت کشش ستون فقرات خود بپردازد.
 • در صورت بروز آسیب دیدگی شدید بهتر است بیمار به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت از کمپرس یخ استفاده کند و پس از آن برای تسکین درد از کمپرس گرم بهره بگیرد.
 • آموزش حفظ حالت صحیح بدن در هنگام نشستن، خوابیدن و یا برداشتن اجسام از بروز مشکلات مرتبط با ستون فقرات جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از کمربند محافظ ستون فقرات لومبر به طور موقت می‌‌تواند مفید باشد.

درمان رگ به رگ شدن کمر

فیزیوتراپی

هدف از جلسات فیزیوتراپی تسکین درد و بهبود توانایی عملکردی بیمار است. متخصص فیزیوتراپی با بهره گرفتن از حرکات ورزشی هدفمند به تسریع فرآیند بهبود و افزایش توانایی حرکتی بیمار کمک می‌کند. سپس پزشک به ارزیابی شرایط بیمار می‌‌پردازد تا بهترین تمرین ورزشی که نتایج خوبی را به وجود آورده است مشخص نماید. به طور کلی فیزیوتراپی به دو دسته فیزیوتراپی فعال و منفعل تقسیم می‌شود:

فیزیوتراپی منفعل

فیزیوتراپی منفعل به کنترل درد کمک می‌کند. هدف از این نوع فیزیوتراپی تسکین درد است تا بیمار بتواند برنامه درمان خود را با سهولت بیشتری دنبال کند. گاهی اوقات درد پایین کمر باعث می‌شود بیمار نتواند به طور صحیح به انجام حرکات ورزشی توصیه شده بپردازد به همین دلیل پزشک از فیزیوتراپی منفعل برای تسکین درد استفاده می‌کند تا توانایی جسمی بیمار بهبود پیدا کند. فیزیوتراپی منفعل می‌تواند شامل یک مجموعه از روش‌های مخصوص باشد که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • درمان دستی
 • ماساژ درمانی
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم
 • طب سوزنی
 • اولتراسوند تراپی
 • آب درمانی
 • تحریک الکتریکی مانند تحریک عصب از طریق پوست
 • یونتوفورزیس

فیزیوتراپی فعال

فیزیوتراپی فعال بر انجام دادن تمرینات ورزشی و حرکات کششی به منظور بهبود عملکرد ناحیه آسیب دیده تمرکز دارد. در اکثر موارد برنامه فیزیوتراپی به نحوی طراحی می‌شود که بیمار بتواند پس از اتمام جلسات به تنهایی به انجام آنها بپردازد. پس از آن که درد پایین کمر به مقدار کافی بهبود پیدا کرد که متخصص فیزیوتراپی بتواند از برنامه فیزیوتراپی فعال بهره بگیرد تمرینات ورزشی در برنامه گنجانده خواهد شد. به این ترتیب پزشک از بیمار می‌‌خواهد به انجام دادن حرکات تقویتی، کششی و تمرینات مخصوص پایداری بدن بپردازد. انجام دادن این تمرینات ورزشی ضمن محافظت از نواحی دردناک بدن به تسریع فرایند بهبود کمک می‌کند تا مجدداً عضلات قوی شوند، انعطاف ‌پذیری آنها  و دامنه حرکات کمر افزایش پیدا کند.

فیزیوتراپی فعال

پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر


در صورتی که شما به خوبی از کمر خود مراقبت کنید دچار رگ به رگ شدن آن نخواهید شد به عبارتی پیشگیری بهتر از درمان است.

پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر

حفظ حالت صحیح بدن

حفظ حالت صحیح بدن از رگ به رگ شدن کمر جلوگیری خواهد کرد.

 • هنگام نشستن و ایستادن قوز نکنید.
 • کمر خود را به صورت صاف به صندلی تکیه دهید، کف پاهای خود را به طور مستقیم روی زمین قرار دهید و در صورت امکان سعی کنید زانوهای شما کمی بالاتر از لگن قرار داشته باشد.
 • صاف بایستید، سر خود را مستقیم نگه دارید و شانه‌های خود را به سمت عقب بکشید.
 • از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید و به طور منظم تغییر حالت دهید.

حمل کردن اجسام به طور صحیح

برای برداشتن یک شی باید آن را از ناحیه پاهای خود را به سمت بالا بکشید. کمر خود را صاف نگه دارید و سپس از ناحیه زانو یا لگن خم شوید. در صورتی که جسم مورد نظر سنگین است از اطرافیان خود تقاضای کمک کنید.

تقویت کمر

فعالیت جسمانی می‌‌تواند به تقویت کمر کمک کند و ریسک بروز درد کمر را کاهش دهد:

 • سعی کنید حداقل دو روز در هفته به انجام دادن حرکات کششی و تقویتی بپردازید.
 • حرکات یوگا می‌‌تواند به کشش و تقویت عضلات و بهبود حالت بدن کمک کند.
 • فعالیت جسمانی مداوم باعث قویتر شدن عضلات کمر می‌شود. سعی کنید هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت جسمانی متوسط تا شدید داشته باشید.

اگر دچار آسیب دیدگی شده اید یا با مشکلاتی از قبیل ناتوانی حرکتی یا یک بیماری خاص مواجه هستید با پزشک خود در خصوص بهترین نوع فعالیت جسمانی مشورت کنید.

حفظ حالت صحیح بدن

حفظ تناسب اندام

حفظ تناسب اندام ریسک کمر درد را کاهش می‌دهد. اگر دچار چاقی و اضافه وزن هستید می‌توانید با کاهش وزن خود از میزان فشار بر ستون فقرات پایین کمر بکاهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست