علل بروز گردن درد و روش‌ های درمان آن

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. علل بروز گردن درد و روش‌ های درمان آن

گردن از مهره‌هایی ایجاد شده که از جمجمه تا قسمت فوقانی بالاتنه ادامه دارد. دیسک‌های گردنی، ضربات بین استخوان‌ها را جذب می‌کنند. این استخوان‌ها، رباط‌ها و عضلات گردن، از سر حمایت کرده و به آن امکان حرکت می‌دهند. هرگونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب می‌تواند باعث گردن درد یا خشکی گردن شود. اکثر افراد، گاه گاهی دچار گردن درد و خشکی گردن می‌شوند. در بسیاری از موارد، این مشکل به دلیل وضعیت نامناسب بدن یا استفاده بیش از حد از آن، ایجاد می‌شود. گاهی، گردن درد به دلایلی مانند آسیب ناشی از افتادن، ورزش‌های پربرخورد، یا ضربات شلاقی رخ می‌دهد. اکثر اوقات، گردن درد ناشی از مشکلی جدی نیست و در طول چند روز برطرف می‌شود. اما در برخی از موارد، گردن درد می‌تواند نشانه‌ای از آسیب‌های جدی یا بیماری باشد که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد. اگر دچار گردن درد هستید که بیش از یک هفته ادامه دارد، درد آن شدید است یا با علائم دیگری همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

چندین مشکل وجود دارد که می‌تواند منجر به گردن درد شود. تحریک و فشار در مسیر عصب در گردن، ممکن است منجر به درد در ناحیه شانه، سر، بازو و/یا دست شود. علاوه بر این، آسیب به نخاع می‌تواند در پاها و دیگر نواحی زیرین گردن، درد ایجاد کند.

معمولاً گردن درد در طول چند روز یا چند هفته به طور خود بخود برطرف می شود، اما دردی که چند ماه ادامه داشته باشد، می‌تواند نشانه یک مشکل پزشکی اساسی باشد که نیاز به درمان دارد. در برخی موارد، مداخله درمانی زودهنگام، برای کسب بهترین نتیجه، ضروری است.

دامنه علائم گردن درد


شدت گردن درد می‌تواند خفیف باشد که به آسانی قابل چشم‌پوشی است، یا طاقت‌فرسا باشد که در انجام فعالیت‌های روزانه مانند لباس پوشیدن، تمرکز کردن یا خوابیدن، تداخل ایجاد کند. گاهی اوقات گردن درد می‌تواند باعث خشکی گردن و کاهش محدوده حرکتی آن شود.

طول دوره گردن درد به طور متداول طبق زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • حاد: دردی که کمتری از 4 هفته طول می‌کشد.
 • نیمه حاد: دردی که بین 4 تا 12 هفته طول می‌کشد.
 • مزمن: دردی که 3 ماه یا بیشتر ادامه می‌یابد.

گردن درد ممکن است شدید و تنها در یک نقطه احساس شود، یا اینکه شدت آن کم باشد اما ناحیه وسیع‌تری را پوشش دهد. گاهی اوقات، این درد به سمت بالا تا نواحی سر کشیده می‌شود یا اینکه با سردرد همراه است. در دیگر مواقع، گردن درد با مشکلاتی مانند گرفتگی عضلات گردن، بالای کمر یا اطراف تیغه شانه بروز می‌کند. در برخی موارد، دردهای شوک مانند، یا حس سوزن سوزن شدن، به نواحی شانه، بازو و/یا دست کشیده می‌شود.

علائم

متداول‌ترین علائم شامل موارد زیر است:

درد و خشکی

 • ممکن است در ناحیه میانی یا در طرفین گردن احساس درد کنید، اما همچنین ممکن است که این درد به شانه یا قسمت فوقانی سینه کشیده شود.
 • در بازوها احساس درد و ضعف وجود داشته باشد.
 • هنگامی که درد به قسمت پشت سر کشیده می‌شود، سردردهای شدید بروز می‌کند که گاهی اوقات در گوش یا پشت چشم نیز احساس می‌شود.
 • حرکت دادن گردن با درد همراه است و به ویژه هنگام نشستن یا خوابیدن به مدت طولانی در یک وضعیت یکسان، عضلات سفت می‌شوند.
 • احساس می‌کنید که قادر نیستید گردن خود را طبق معمول بچرخانید، به عنوان مثال، هنگامی که با ماشین به عقب می‌روید، نمی‌توانید از روی شانه به عقب نگاه کنید.

اگر دچار درد و خشکی در ناحیه گردن هستید، که به طور ناگهانی ایجاد شده یا در طول شب رخ می‌دهد و برای بلند کردن هر دو دست تا بالای سر با مشکل مواجه هستید، این علائم می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی به نام پلی میالژی روماتیک (PMR) باشد که  التهاب عضلات است و در افرادی با سن بالای 65 سال متداول‌تر است. در صورتی که فکر می‌کنید به این مشکل دچار هستید، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن

عصب ممکن است به دلیل عضلات، استخوان‌ها یا بافت‌های اطراف آن تحت فشار قرار بگیرد. در نتیجه علائمی مانند بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزش را احساس می‌کنید که ممکن است تا بازوها نیز کشیده شود، گاهی اوقات این حس در انگشتان نیز ایجاد می‌شود.

هنگامی که مشکل حل شود، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن، نیز برطرف می‌شود. با این وجود، اگر علائم تشدید شود، با پزشک صحبت کنید؛ ممکن است داروهایی مانند گاباپنتین یا پرگابالین تجویز کند، که فشردگی عصب را رفع کند.

صدای تق تق یا خش خش

ممکن است هنگامی که سر خود را تکان می‌دهید، صدای تق تق یا خش خش را احساس کنید. به این مشکل صدای سایش (کریپتوس) می‌گویند و ناشی از ترکیدن حباب‌های هوا است، یا بافت‌ها و استخوان‌ها در مفاصل، روی یکدیگر حرکت می‌کنند. مفاصل دیگر نیز اغلب با این مشکل مواجه هستند، اما صداهایی که از گردن شنیده می‌شود معمولاً بلندتر شنیده می‌شود زیرا گردن به گوش نزدیکتر است. همچنین این صداها در طول شب بیشتر می‌شود. با اینکه این علائم متداول است و می‌تواند هشداردهنده باشد، اما خطرناک نیستند.

سرگیجه و بیهوشی

اگر هنگامی که به سمت بالا نگاه می‌کنید یا سر خود را می‌چرخانید، دچار سرگیجه می‌شوید، ممکن است ناشی از فشار روی شریان‌هایی باشد که در طول ستون فقرات قرار دارد، که به نام سرخرگ‌های مهره‌ای شناخته می‌شوند. گاهی اوقات این مشکل ناشی از تغییرات در مهره‌ها است. فشار بر این سرخرگ‌های مهره‌ای ممکن است در برخی مواقع منجر به بیهوشی شود، زیرا جریان خون به طور موقت کاهش می‌یابد. با این وجود، بیهوشی می‌تواند عوامل دیگری نیز داشته باشد، بنابراین اگر دچار این مشکل هستید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات، خشکی ناگهانی عضله یا گروهی از عضلات بدن است. اغلب هیچ دلیل شناخته شده‌ای وجود ندارد و می‌تواند حس ناخوشایندی ایجاد کند. هنگامی که این اتفاق در گردن رخ می‌دهد، به طور معمول منجر به درد و خشکی در یک طرف گردن شده، که می‌تواند باعث شود در چرخش سر با مشکل مواجه شوید.

ممکن است گرفتگی عضله به مدت چند ساعت یا چند روز ادامه یابد، گرچه به ندرت ممکن است تا چند هفته نیز طول بکشد. می‌توانید با انجام حرکات کششی آرام، داروهای مسکن بدون نسخه و همچنین کیسه آب گرم یا یخ، درد را تسکین دهید. افرادی که دچار گرفتگی عضلات می‌شوند، این تجربه را احساس کردند که قرار دادن کیسه آب گرم به طور چشمگیری درد را کاهش می‌دهد.

علائم دیگر

اگر دچار گردن درد یا خشکی گردن طولانی مدت هستید، به خصوص اگر خواب شما را مختل می‌کند، احساس خستگی خواهید داشت و به طرز چشمگیری حال جسمانی مناسبی ندارید. صحبت با دوستان، خانواده یا پزشک درباره درد، ممکن است به شما کمک کند.

علل بروز گردن درد


گردن درد یا خشکی گردن می‌تواند به دلایل مختلف رخ دهد.

اسپوندیلوزیس گردن

بروز اسپوندیلوزیس با بالا رفتن سن کاملاً طبیعی است و هنگامی رخ می‌دهد که استخوان و دیسک‌ها در ستون فقرات با بالا رفتن سن تغییر می‌کند. این مشکل به دلیل سازگاری طبیعی بدن به استفاده مداوم از آن، که در طول سالیان متمادی رخ می‌دهد، ایجاد می‌شود.

توده‌های کوچک استخوانی در اسپوندیلوزیس، زائده استخوانی نامیده می‌شود که در لبه مهره‌ها و مفاصل رشد می‌کند. با گذشت زمان، دیسک‌های ستون فقرات شروع به نازک شدن می‌کند. این تغییرات می‌تواند در تصویربرداری‌های اشعه ایکس مشاهده شود، هنگامی که این مشکل در گردن رخ می‌دهد، به نام اسپوندیلوزیس گردنی شناخته می‌شود. این مشکل همچنین در انتهای ستون فقرات نیز رخ می‌دهد، که در آنجا اسپوندیلوزیس کمر نامیده می‌شود.

گردن شلاقی

گردن شلاقی هنگامی ایجاد می‌شود که سر با شدت به سمت جلو، عقب یا به طرفین به سرعت حرکت می‌کند. این اتفاق بیشتر در تصادفات ماشین و آسیب‌های ورزشی رخ می‌دهد. این درد ناشی از کشش غیرطبیعی بافت‌هایی است که استخوان‌های گردن را در جای خود نگه می‌دارند. اغلب در بروز درد و خشکی ناشی از ضربات شلاقی، حدود 24 -48 ساعت تاخیر را احساس می‌کنید.

اگرچه گردن شلاقی می‌تواند به شدت منجر به کشیدگی گردن شود، بستن کمربند و قرار دادن صحیح بالشتک در ماشین، به پیشگیری از آسیب‌های جدی کمک می‌کند. اطمینان حاصل کنید که بالش شما و دیگر افراد حاضر در ماشین، بیش از حد کوتاه یا برجسته نباشد.

گردن شلاقی یکی از علل بروز گزدن درد

اکثر آسیب‌های شلاقی‌ گردن در طول چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابد. اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌های روزانه طبیعی خود را دنبال می‌کنید و گردن را متحرک نگه دارید. می‌توانید از داروهای مسکن مانند پاراستامول استفاده کنید و همچنین فیزیوتراپی یا ورزش‌های آرام، برای پیشگیری از مشکلات طولانی مدت را مورد استفاده قرار دهید و هرچه سریع‌تر به روال عادی زندگی بازگردید. سعی کنید که از گردن‌بندهای طبی نرم استفاده نکنید زیرا از حرکت گردن جلوگیری می‌کند و همچنین روند بهبودی را کند می‌کند. اگر درد به مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است پزشک شما را به متخصص در کلینیک درمانی درد ارجاع دهد.

کشش و فشار

بیشتر عضلات هنگامی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، به طور کامل استراحت می‌کنند، اما برخی از عضلات باید تمام وقت کار کنند تا بدن را سرپا نگه دارند. عضلاتی که در پشت گردن قرار دارند، همیشه باید فعال باشند، در غیر این صورت، در هنگام نشستن یا ایستادن، سر به سمت جلو خم می‌شود. هنگامی که ناراحت هستید یا استرس دارید، اغلب این عضلات، بیشتر سفت می‌شوند، که می‌تواند منجر به گردن درد و سردردهای تنشی شود. سردردهای تنشی بسیار متداول هستند و گاهی اوقات به طور اشتباه میگرن نامیده می‌شوند.

استراحت کردن اغلب راه مناسبی برای درمان کشش و فشار است. می‌توانید از مدیتیشن استفاده کنید یا در کلاس‌هایی مانند یوگا، تای چی و پیلاتس شرکت کنید که خودآگاهی و مراقبه را بهبود می‌بخشد.

جابجا شدن دیسک‌ها

جابجا شدن و بیرون‌زدگی دیسک هنگامی رخ می‌دهد که غضروف بین مهره‌ها در ستون فقرات که مانند یک بالشتک عمل می‌کند، از جای خود بیرون می‌زند. گرچه دیسک‌ها برای حرکت طراحی شده‌اند، گاهی اوقات آن‌ها از جای طبیعی خود می‌لغزند یا بیرون می‌آیند. اگر بیرون زدگی دیسک، روی عصب فشار وارد کند، گردن درد می‌تواند همراه با علائم زیر باشد:

 • دردی که تا انتهای هر دو بازو کشیده می‌شود.
 • بی‌حسی
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • ضعف

این مشکل اغلب به طور خودبخود یا با درمان‌های ساده، برطرف می‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است به درمان‌های بیشتری نیاز داشته باشید، به خصوص اگر علائم پس از چندین هفته ادامه یابد.

سعی کنید که فعال بمانید و به تدریج مقدار ورزشی را که انجام می‌دهید، بیشتر کنید. همچنین می‌توانید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و داروهای مسکنی مانند پاراستامول استفاده کنید. همه افراد نمی‌توانند از داروهای NSAIDs استفاده کنند، اگر از این بابت اطمینان ندارید، با یک داروساز صحبت کنید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی قویتری تجویز کند، یا بهتر است که از آزمایش ام آر آی استفاده کنید. احتمال اینکه برای درمان بیرون زدگی دیسک، به جراحی نیاز داشته باشید، کم است.

تنگی کانال نخاعی و میلوپاتی

بیرون زدگی دیسک و خار استخوانی می‌تواند منجر به باریک شدن کانال ستون فقرات شود، که تنگی کانال نخاعی نامیده می‌شود. این مشکل بر نخاع اثر گذاشته و منجر به ضعف در بازوها و پاها می‌شود، که به آن میلوپاتی می‌گویند.

مانند بیشتر مشکلات مربوط به گردن، بهتر است که بدن را فعال نگه دارید. داروهای مسکن بدون نسخه نیز اغلب برای کنترل درد مناسب هستند. گرچه علائم مرتبط با میلوپاتی و تنگی کانال نخاعی می‌تواند پیشرفت کند. از این رو بسیار مهم است که پزشک را از بروز هرگونه علائمی که می‌تواند نشانه مشکلات عصبی باشد، مانند: مشکلاتی در راه رفتن، افتادن، مطلع کنید. پزشک ممکن است آزمایش ام آرآی درخواست دهد یا شما را به متخصص ارجاع دهد.

فشار یا کشش عضلانی

این مشکل معمولاً ناشی از فعالیت‌ها و رفتارهایی است که در زیر عنوان شده است:

 • وضعیت نامناسب بدن
 • نشستن روی صندلی به مدت طولانی بدون تغییر وضعیت بدن
 • خوابیدن در حالی که گردن در حالت نامناسبی قرار دارد.
 • حرکت شدید ناگهانی در طول ورزش

آسیب

گردن نسبت به آسیب بسیار حساس است، به خصوص در هنگام افتادن، تصادف با ماشین و ورزش، که عضلات و رباط‌های گردن مجبور به حرکت در خارج از محدوده طبیعی خود می‌شوند.

اگر استخوان‌های گردن (مهره‌های گردن) بشکند، ممکن است که نخاع دچار آسیب شود. آسیب گردن که ناشی از حرکت ناگهانی سر باشد، به طور معمول گردن شلاقی نامیده می‌شود.

حمله قلبی

گردن درد ممکن است نشانه حمله قلبی باشد، اما اغلب همراه با دیگر علائم حمله قلبی بروز می‌کند، مانند:

 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در بازو یا فک

اگر گردن درد دارید و همچنین علائم دیگر حمله قلبی را احساس می‌کنید، با آمبولانس تماس بگیرید یا فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازکی است که در اطراف مغز و نخاع وجود دارد. افرادی که دچار مننژیت هستند، اغلب تب، سردرد و خشکی گردن را تجربه می‌کنند. مننژیت می‌تواند بسیار خطرناک باشد و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

اگر دچار علائم مننژیت هستید، فوراً درخواست کمک کنید.

علل دیگر بروز گردن درد

علل دیگر بروز گردن درد در ادامه بیان شده است:

 • آرتریت روماتوئید باعث بروز درد، تورم مفاصل و خارهای استخوانی می‌شود. هنگامی که این مشکل در ناحیه گردن رخ می‌دهد، گردن درد را در پی دارد.
 • پوکی استخوان، باعث تضعیف استخوان شده و منجر به شکستگی‌های استخوانی می‌شود. این مشکل اغلب در دست‌ها و زانوها رخ می‌دهد، اما ممکن است در گردن نیز ایجاد شود.
 • فیبرومیالژیا مشکلی است که منجر به درد عضلانی در سراسر بدن، به خصوص در نواحی گردن و شانه می‌شود.
 • همچنان که سن شخص بالاتر می‌رود، ممکن است دیسک‌های گردنی دچار فرسایش شوند که به آن اسپوندیلوزیس یا آرتروز گردن می‌گویند. در این بیماری، فضای بین مهره‌ها باریک می‌شود. همچنین به مفاصل فشار وارد می‌شود.
 • هنگامی که دیسک به دلیل ضربه یا آسیب، دچار بیرون زدگی می‌شود، ممکن است بر نخاع یا ریشه عصب فشار وارد شود، که به این مشکل فتق دیسک گردنی می‌گویند که همچنین بیرون زدگی یا لغزندگی دیسک نامیده می‌شود.
 • تنگی کانال نخاعی هنگامی ایجاد می‌شود که ستون فقرات باریک می‌شود و منجر به فشار روی نخاع یا ریشه عصب در محل خروج از مهره، می‌شود. این مشکل می‌تواند ناشی از التهاب طولانی مدت در پی آرتروز و بیماری‌های دیگر باشد.

در موارد نادر، خشکی یا درد گردن به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • ناهنجاری‌های مادرزادی
 • عفونت‌ها
 • آبسه
 • تومورها
 • سرطان ستون فقرات

علائم شروع گردن درد


گردن درد عمدتاً به یکی از روش‌های زیر ایجاد می‌شود:

 • به آرامی با گذشت زمان. گردن درد ممکن است با درد خفیف شروع شود یا اینکه فقط در انتهای یک روزکاری رخ دهد، اما سپس ممکن است با گذشت زمان دوباره رخ داده و تشدید شود.
 • فوراً پس از آسیب. به عنوان مثال، ممکن است گردن درد پس از تصادف دوچرخه یا خوابیدن با حالت نامناسب گردن رخ دهد.
 • واکنش پس از آسیب با تاخیر. علائم کشیدگی گردن، به عنوان مثال پس از تصادف ماشین، ممکن است چندین ساعت یا چندین روز پس از آسیب بروز کند. برخی از آسیب‌های گردن می‌تواند با گذشت زمان شدیدتر شود.
 • به طور ناگهانی بدون هیچ نشانه قبلی. گاهی اوقات گردن درد می‌تواند در اواسط یک روز عادی بدون هیچ دلیل مشخصی شروع شود.

علائم شروع گردن درد

علائم گردن درد ممکن است مداوم باشد، به سرعت برطرف شود، به طور منظم بروز کرده و برطرف شود، یا به طور متناوب بازگردد. فعالیت‌ها یا حرکات خاصی مانند عطسه یا سرفه کردن، می‌تواند درد را تشدید کند.

کنترل علائم


درمان‌های ساده خانگی و استراحت به مدت یک یا دو روز، اغلب برای رفع حملات ناگهانی گردن درد کافی است. اگر دچار مشکلات مداوم یا پیچیده گردن هستید، پزشک می‌تواند درمان‌ها و تراپی‌های دیگری را به شما پیشنهاد دهد.

داروهای مسکن

داروهای مسکن مانند پاراستامول اغلب به تسکین درد کمک می‌کند. بهتر است که قبل از اینکه درد شدید شود، دارو مصرف کنید، اما نباید به طور مداوم و بیش از مقدار تجویز شده، آن‌ها را مصرف کرد.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه، مانند ایبوپروفن می‌تواند کمک کننده باشد. می‌توانید برای یک دوره کوتاه درمانی (حدود 5 – 10 روز) آن‌ها را مصرف کنید، اما اگر در طول این مدت درد برطرف نشد، پس احتمال اثرگذاری آن‌ها کم است. اگر هنگامی که از این داروها استفاده می‌کنید، درد دوباره شروع شد، سعی کنید یک دوره کوتاه دیگر دارو مصرف کنید. می‌توانید در صورت تمایل، از ژل‌ها یا کرم‌های ضد التهاب در نواحی حساس استفاده کنید.

داروهای NSAIDs ممکن است با دیگر داروها مانند وارفارین تداخل ایجاد کند، بنابراین بهتراست قبل از شروع مصرف آن‌ها، با داروساز صحبت کنید.

اگر باردار هستید، آسم دارید یا زخم معده یا مشکل قلبی دارید، ایبوپروفن یا آسپرین مصرف نکنید، مگر اینکه با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

استراحت

اضطراب می‌تواند گردن درد را شدیدتر کند. یکی از روش‌های کاهش اثرات اضطراب، این است که چگونه به عضلات گردن خود استراحت دهید. با این هدف که بین استراحت و ورزش تعادل ایجاد شود.

نوارها، سی‌دی و فایل‌های MP3 قابل دانلود جهت تمدد اعصاب، مدیتیشن یا مراقبه وجود دارد. پزشک یا فیزیوتراپ ممکن است بتواند برخی از آن‌ها را به شما پیشنهاد دهد. در غیر این صورت، می‌توانید به طور آنلاین و از فروشگاه‌های مرکز شهر تهیه کنید.

استفاده از کیسه یخ یا کیسه آب گرم

قرار دادن کیسه آب گرم روی گردن، می‌تواند درد را تسکین دهد. می‌توانید کیسه گندم که به آسانی در ماکروویو قابل گرم کردن است، بطری آب گرم یا یک پد گرمایی با قابلیت بازاستفاده، به کار بگیرید؛ که تمامی آن‌ها در فروشگاه‌های ورزشی یا داروخانه‌ها در دسترس هستند. کیسه یخ یا حتی استفاده از یک بسته حبوبات منجمد شده نیز مفید است.

حتماً کیسه آب گرم یا یخ را در یک حوله بپیچید و آن‌ها را به طور مستقیم روی گردن قرار ندهید، با اینکار از سوختن یا آسیب به پوست پیشگیری می‌شود. قبل و بعد از ورزش برای آرام بخشی به عضلات، یک کیسه آب گرم روی گردن قرار دهید.

ماساژ

ماساژ آرام عضلات گردن، به خصوص استفاده از روغن‌های معطر می‌تواند مفید باشد. با این وجود، بهتر است که برای استفاده از این روغن‌ها با یک متخصص درمانی مشورت کنید، چرا که ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. اگر باردار هستید یا مشکلاتی مانند صرع دارید، بهتر است که برای استفاده از آن‌ها بیشتر مراقب باشید.

مالش روغن‌ها و کرم‌ها در آن نواحی، می‌تواند به کاهش درد و ایجاد احساس گرما کمک کند. برخی از پمادهای بدون نسخه حاوی کپسایسین هستند. این ماده، عصاره گیاه فلفل می‌باشد که می‌توان از آن به عنوان مسکن استفاده کرد. یک داروی مشابه اما قوی‌تر وجود دارد که باید توسط پزشک تجویز شود.

وضعیت بدن

درد و خشکی می‌تواند به دلیل موارد زیر باشد:

 • وضعیت ایستادن نامناسب
 • ایستادن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی
 • تخت‌خوابی که بسیار نرم یا بسیار سفت باشد.
 • بالشی که به طور ناخوشایندی سفت یا نرم باشد.
 • وضعیت نامناسب بدن در محل کار

وضعیت درست بدن جهت جلوگیری از بروز گردن درد

هنگامی که در حال نشستن هستید، کف پاهای شما باید روی سطح زمین قرار بگیرد و زانوها باید کمی از ران‌ها پایین‌تر باشد. می‌توانید در صورت راحتی، از یک زیرپایی استفاده کنید.

یک صندلی که به درستی تنظیم شده است، حمایت مناسبی برای کمر فراهم می‌کند. صندلی‌هایی که تکیه‌گاه سفت و عمود دارند، یا صندلی‌های گهواره‌ای با تکیه‌گاه صاف، نسبت به صندلی‌ها یا مبل‌های راحتی که تکیه‌گاه کوتاه، نرم و تشک دوزی شده دارند، برای حالت بدن مناسب‌تر هستند. استفاده از تکیه‌گاه‌های حمایت کننده کمر می‌تواند هنگام نشستن در خانه، سرکار یا در ماشین، به وضعیت بدن کمک کند. اگر مجبور هستید که به مدت طولانی مطالعه داشته باشید، استفاده از کتاب یا روزنامه روی میز مطالعه، به اصلاح حالت بدن کمک می‌کند.

اگر در خانه یا محل کار از میز استفاده می‌کنید، بهتر است بررسی کنید که صفحه میز یا نمایشگر کامپیوتر بیش از حد پایین نباشد و سر شما به مدت طولانی به سمت جلو خم نشود؛ زیرا منجر به کشش گردن شده و درد عضله را در پی دارد. بهتر است بررسی کنید که موس و کیبورد در موقعیت راحتی نسبت به نمایشگر قرار گرفته است. بهتر است که به طور منظم از جا بلند شده و حرکات کششی انجام دهید و کمی راه بروید، که منجر به کاهش فشار شده و از درد و ناراحتی جلوگیری می‌کند.

برخی از کارفرمایان، دارای متخصصین کاردرمانگر هستند که می‌توانند بررسی کنند که محل کار با توجه به نیازهای اشخاص فراهم شود. اطمینان حاصل کنید که مدت زمان طولانی را در حالتی سپری نکنید که گردن به اطراف چرخیده باشد یا گوشی تلفن را با شانه خود نگه ندارید. در صورتی که احساس می‌کنید، مجبور به انجام اینکار هستید، با کارفرمای خود صحبت کنید تا در صورت امکان برای شما هدفون تهیه کنند.

خوابیدن

اگر بالش بیش از حد سفت یا ضخیم باشد، باعث تشدید گردن درد می‌شود. تغییر تعداد یا موقعیت بالش‌ها می‌تواند مفید باشد. سر و گردن باید حمایت شوند تا سر هم سطح با بدن و در وضعیت خنثی قرار بگیرد. بهتر است که بالش، گودی بین گردن و شانه‌ها را پر کند – یک بالش نرم و منعطف می‌تواند مفید باشد، یا یک لوله حمایت کننده درون بالش می‌‌تواند این گودی گردن را بپوشاند.

اگر تشک به طرز مناسبی از کمر حمایت نکند، ممکن است گردن درد تشدید شود. در صورتی که تشک قدیمی است یا روی آن احساس ناراحتی دارید، بهتر است آن را تعویض کنید.

اگر هنگام خوابیدن با مشکل مواجه هستید، می‌توانید قبل از خواب کمی خود را آرام کنید. می‌توانید با استفاده از یک دوش آب گرم، گوش دادن به رادیو یا کتاب خواندن این کار را انجام دهید. برخی از افراد نیز دریافتند که یادداشت الگوی خواب می‌تواند مفید باشد. کارهای مختلفی را امتحان کنید تا روشی که بهترین نتیجه را در پی دارد، پیدا کنید.

اگر درد شب هنگام باعث اختلال در خواب شما می‌شود، می‌توانید قبل از رفتن به رختخواب، از داروی مسکن مانند پاراستامول استفاده کنید. گرچه ممکن است که این دارو در تمام طول شب دوام نداشته باشد، اما به اندازه‌ای که شما به خواب بروید، درد را تسکین می‌دهد.

اگر این روش‌ها تاثیرگذار نباشد، ممکن است با مطرح کردن الگوی خواب خود با پزشک یا کارشناس خواب، به نتیجه مؤثری دست یابید.

نحوه خوابیدن درست جهت پیشگیری از بروز گردن درد

ورزش

ممکن است در ابتدا به این نتیجه برسید که یک دوره کوتاه مدت استراحت، برای تسکین درد و ناراحتی مفید است. اما برای پیشگیری از تضعیف بیشتر عضلات گردن و خشکی مفاصل، بهتر است، مدت زمان کوتاهی را که به استراحت اختصاص می‌دهید بیشتر از یک یا دو روز نباشد. در اولین زمان ممکن، تمرینات کششی آرام و حرکات گردن را شروع کنید، زیرا این حرکات می‌تواند به عضلات و رباط‌ها کمک کند تا خشکی و درد را آرام کرده و تسکین دهند. می‌توانید به فیزیوتراپ نیز مراجعه کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند برخی از بهترین تمرینات ورزشی را که مناسب شرایط شما است، توصیه کنند.

می‌توانید برخی از ورزش‌های کششی و قدرتی ساده را روزانه انجام دهید. اینکار می‌تواند به افزایش قدرت عضلات کمک کند، خشکی را برطرف کرده و محدوده حرکتی را بازسازی کند. حرکات ورزشی را با تمرینات بسیار آرام شروع کرده و به تدریج به سطح مناسب خود برسانید.

برخی از دردها یا ناراحتی‌ها در طول ورزش یا پس از آن، مانند هر فعالیت جسمانی، طبیعی و قابل پیش‌بینی است. اما در صورتی که یک ورزش علائم را به شدت وخیم کند، باید از انجام آن خودداری کرد.

یافتن ورزش‌هایی که از انجام و ادامه دادن آن‌ها لذت می‌برید، اهمیت دارد. راه رفتن، شنا کردن و ورزش‌هایی مانند یوگا یا پیلاتس، شناخته شده هستند و به سلامت عمومی و تناسب اندام شما کمک خواهند کرد.

تشخیص


اکثر مشکلات گردن را می‌توان براساس علائم و معاینات ساده تشخیص داد و درمان کرد و احتمالاً نیاز به انجام آزمایشات خاصی نیست. گاهی اوقات، پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش اشعه ایکس، آزماش خون یا ام آر آی انجام دهید، تا از این طریق عوامل مهم دیگری را که منجر به گردن درد شده، شناسایی کند.

درمان


درمان‌های ساده خانگی و استراحت به مدت یک یا دو روز، اغلب برای رفع گردن درد کافی است. اما در صورتی که مشکلات گردن شما پیچیده‌تر است و ادامه می‌یابد، می‌توانید از یک متخصص در خواست کنید تا روش‌های درمانی و تراپی‌های دیگری را به شما پیشنهاد دهد. اگر درد تسکین نیافت، پزشک ممکن است داروی مسکن قوی‌تر تجویز کند، اگرچه این داروها برای تمامی افراد مناسب نیست. اکثر گردن‌ دردها فقط چند هفته ادامه می‌یابند. کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین آن انجام دهید، اما اگر درد برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

درمان‌های دارویی

آمی‌تریپتیلین

اگر مصرف مسکن‌های بدون نسخه، به تنهایی اثربخش نباشد، ممکن است پزشک داروی دیگری به نام آمی‌تریپتیلین تجویز کند. این دارو به عنوان یک داروی ضدافسردگی تجویز می‌شود، اما مقدار کم این دارو، می‌تواند برای شل کردن عضلات و بهبود خواب مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر دچار گلوکوم، مشکلات پروستات یا احتباس ادرار هستید، بهتر است این دارو را مصرف نکنید.

گاباپنتین و پرگابالین

به طور معمول داروهای گاباپنتین و پرگابالین را به عنوان درمان اولیه برای گردن دردهای عادی تجویز نمی‌کنند. با این حال، اگر فشردگی عصب در گردن، منجر به ایجاد ناراحتی در بازو یا بازوها می‌شود، پس این داروها می‌تواند به کاهش تحریک عصب کمک کند. با توجه به داروهایی که مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد که برای شروع، آن را در یک دوره سه تا هشت هفته‌ای امتحان کنید. مانند تمام داروها، این دارو نیز عوارض جانبی دارد، از این رو، آن‌ها برای تمامی افراد مناسب نیستند. بهتر است در این باره با پزشک مشورت کنید.

درمان‌های فیزیکی

فیزیوتراپ، درمانگر دستی و متخصص بیماری استخوان، برای درمان این مشکلات آموزش دیده‌اند. درمان‌هایی که توسط یکی از این درمانگرها ارائه می‌شود، همراه با ورزش‌هایی که در خانه انجام می‌شوند، اغلب تمام آن چیزی است که نیاز دارید. آن‌ها می‌توانند تمرینات کششی یا قدرتی عمومی یا خاصی را برای گردن توصیه کنند.

اطمینان حاصل کنید که تمرینات ارائه شده توسط متخصص، مخصوص بدن شما ارائه شده است.

درمان دستی

درمان دستی، نوعی درمان است که بخش‌هایی از بدن را برای درمان خشکی، آماده می‌کند. در ابتدا ممکن است انجام این روش دردناک باشد، از این رو، مهم است که شرایط انجام آن را از قبل درک کرده باشید. حتماً درباره شرایط خود با درمانگر صحبت کنید و علائمی را که تجربه کرده‌اید، توضیح دهید. اینکار به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا برای انتخاب روش درمانی که مفید است، تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند.

درمان دستی گردن درد

بهتر است قبل از اینکه روش درمان دستی را امتحان کنید، از متخصصین درمانی، توصیه‌های لازم را دریافت کنید، اگرچه برخی از افراد اعلام کردند که این روش برای آن‌ها مفید واقع شده است، اما این کار برای تمامی افراد توصیه نمی‌شود. اگر دچار مشکلاتی مانند پوکی استخوان هستید، ممکن است درمانگر این روش درمانی را توصیه نکند.

تکنیک الکساندر

تکنیک الکساندر، روش آموزش درک و آگاهی از بدن و کاهش فشار ناخواسته روی عضلات است. مربی کارآزموده، وضعیت صحیح نشستن و ایستادن و الگوی حرکتی مناسب را به شما آموزش می‌دهد. برخی از فیزیوتراپ‌ها روش انجام این تکنیک را آموزش دیده‌اند، اما این افراد همیشه در کلینیک‌های پزشکی در دسترس نیستند.

اگر دچار مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک هستید، این تکنیک برای شما مناسب نیست.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

دستگاه TENS یک دستگاه کوچک است که با باتری کار می‌کند، که ممکن است به کاهش درد کمک کند. پدهای کوچکی روی نواحی دردناک قرار داده می‌شود و تحریک الکتریکی با ولتاژ کم، احساس سوزش خوشایندی تولید می‌کند. روش درمان بر این اساس است که این دستگاه می‌تواند در سیگنال‌های دردی که عصب به مغز ارسال می‌کند، اختلال ایجاد کند. می‌توانید دستگاه TENS را از داروخانه تهیه کنید، اما می‌توانید برای آزمایش کردن این دستگاه برای اولین بار، یکی از آن‌ها را از فیزیوتراپ قرض بگیرید.

گردن بند طبی

برخی از افراد دریافتند که استفاده از گردن‌بند طبی برای حمایت از گردن در مواردی که دچار مشکلات جدی و پیچیده پزشکی شده، مفید است. نیازی به استفاده مداوم از گردن‌بند طبی نیست.

طب سوزنی

در طول جلسه درمان طب سوزنی، از سوزن‌های بسیار ظریفی استفاده می‌شود که کمابیش بدون درد است و در نواحی مختلفی از پوست وارد می‌شود. لازم نیست که سوزن‌ها فقط در نواحی دردناک وارد شود. طب سوزنی با تداخل در سیگنال‌هایی که به مغز می‌رسد و با آزادسازی مسکن‌های طبیعی که به نام اندروفین شناخته می‌شوند، در کوتاه مدت درد را تسکین می‌دهد.

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک اغلب با انجام درمان دستی گردن، درد گردن را درمان می‌کند که همچنین تنظیم نیز نامیده می‌شود. در برخی از موارد، این تنظیم گردن – همراه با ورزش – می‌تواند بهتر از داروهای مسکن، درد را تسکین دهد. اگر مدت زمان زیادی است که دچار گردن دردی هستید که ناشی از آسیب نیست، می‌توانید کایروپراکتیک را انجام دهید.

کایروپراکتور از ترکیبی از درمان دستی ستون فقرات، درمان دستی و دیگر تکنیک‌ها به عنوان بخشی از طرح درمان گردن درد استفاده می‌کند.

در ادامه برخی از تکنیک‌های درمان دستی ستون فقرات که ممکن است کایروپراکتور به کار بگیرد، بیان شده است:

 • تکنیک فلکشن – دیستراکشن، یک درمان دستی آرام با حرکات دست روی ستون فقرات است که شامل ضربات فشاری به جای فشار مستقیم، روی دیسک‌ بین‌مهره‌ای است.
 • ابزارهای کمکی درمان دستی، از ابزارهای دستی استفاده می‌کند و کایروپراکتور را قادر می‌سازد تا بدون فشار روی ستون فقرات، نیروی لازم را به کار بگیرد.
 • درمان دستی ویژه ستون فقرات، با استفاده از تکنیک ضربات آرام، به بهبود حرکات مفصل کمک می‌کند.

کایروپراکتیک برای درمان گردن درد

کایروپراکتور از درمان‌های دستی برای درمان گردن درد استفاده می‌کند.

 • ابزارهای کمکی برای درمان بافت نرم، از ابزارهای خاصی برای تشخیص و درمان فشار عضلانی استفاده می‌کند.
 • تکنیک دستی کشش و استحکام مفصل می‌تواند به کاهش درد و دیگر علائم کمک کند.
 • ماساژ درمانی می‌تواند عضلات تحت فشار را شل کند.
 • درمان نقاط ماشه‌ای برای تسکین نقاط دردناک و سفت در عضله به کار می‌رود.

عصب کشی با امواج رادیوفرکانسی

عصب کشی رادیوفرکانسی می‌تواند گردن دردهای طولانی مدت را که ناشی از مفاصل فاست است، درمان کند. این روش درمانی از جریان‌های الکتریکی که توسط امواج رادیویی تولید شده، استفاده می‌کند تا نوک سوزن را گرم کند. سپس از آن برای توقف ارسال سیگنال‌های درد به مغز استفاده می‌شود.

عصب کشی رادیوفرکانسی، فقط زمانی در نظر گرفته می‌شود که دیگر روش‌های درمانی مؤثر واقع نشده است و تزریقات استروئید به طور موفقیت آمیزی برای کوتاه مدت، گردن درد را تسکین می‌دهد. از این روش برای درمان طولانی مدت دردهای مقاوم استفاده می‌شود، زیرا تزریق مداوم استروئید توصیه نمی‌شود.

تزریقات

در موارد بسیار نادر، به خصوص اگر در نواحی پشت سر یا بازو، درد مداوم وجود دارد، مواد بی‌حسی طولانی مدت، یا تزریق استروئید می‌تواند مؤثر واقع شود.

تزریقات جهت درمان گردن درد

تزریق را معمولاً در مفاصل کوچک فاست در گردن انجام می‌دهند. این تزریقات در مرکز تصویربرداری اشعه ایکس انجام می‌شود و متخصص می‌تواند محل دقیق ورود سوزن را مشخص کند.

جراحی

جراحی به ندرت برای درمان گردن درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر عصب یا نخاع تحت فشار باشد و باعث ایجاد ضعف در بازو یا درد شدیدی باشد که برطرف نمی‌شود، جراحی می‌تواند مفید واقع شود. جراح قبل از صحبت درباره مزایا و معایب جراحی، و اینکه نیاز به انجام جراحی است یا خیر، جهت بررسی عصب‌ها و استخوان‌ها، اسکن انجام می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست