فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

  1. خانه
  2. /
  3. دسته‌بندی نشده
  4. /
  5. فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی, درمانی است که باعث بهبود حرکت و عملکرد، در مفاصل و عضلات بدن می گردد. فیزیوتراپی همچنین می تواند به کاهش کمردرد کمک کرده، و حرکت های عادی و روزمره را دوباره برای شما میسر سازد، و در نتیجه خطر آسیب مجدد به کمر را کاهش دهد. فیزیوتراپیست ها از درمان ها و تکنیک های زیادی برای کمک به کمردرد استفاده می کنند، و همچنین توصیه های مهمی در مورد چگونگی مراقبت از کمر و عضلات پشت را، به شما ارائه خواهند داد.

پزشکان متخصص، قبل از اینکه سایر درمان های تهاجمی، از جمله جراحی را در نظر بگیرند،  بیمارانی که به انواع کمردرد ها مبتلا هستند را اغلب به مدت چهار هفته، به عنوان یک گزینه درمانی محافظه کارانه اولیه (غیر جراحی)،برای فیزیوتراپی ارجاع می دهند،. از اهداف اصلی فیزیوتراپی، می توان به کاهش کمردرد، افزایش کلی عملکرد، و آموزش روش های مراقبت از کمر، به بیماران، برای جلوگیری از مشکلات بعدی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد فیزیوتراپی کمر و رزرو وقت مشاوره با آیدین حیدری متخصص طب دکتر و دیسک کمر در تهران با شماره ۰۲۱۴۴۹۲۵۸۹۷ تماس حاصل فرمایید.

فواید فیزیوتراپی جهت رفع کمردرد 


فواید فیزیوتراپی جهت رفع کمردرد

اگر کمردرد شما باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی شده، و یا بعد از گذشت چند هفته، همچنان بهبود نیافته است، می‌تواند ارزش دیدن یک فیزیوتراپیست را داشته باشد. فیزیوتراپی، می تواند برای انواع مختلف کمردرد مفید باشد، و ممکن است به موارد زیر کمک کند.

  • کمردرد های غیر مشخص (در قسمت پایین بدن) – در جایی که هیچ علتی (مانند زمینه ‌ای برای یک بیماری قبلی، یا آسیب های پزشکی) شناسایی نشده است.
  • درد سیاتیک – این درد از نواحی کمر آغاز شده، و به سمت پایین و پاهای شما سرایت می کند، و ممکن است به دلیل افتادگی دیسک، ایجاد شود (زمانی که دیسک های ستون فقرات، از شکل طبیعی خود بیرون زده و به عصب فشار می آورند).
  • کمردرد ناشی از پیری دیسک های ستون فقرات (بیماری دیسک دیژنراتیو).
  • تنگی کانال نخاعی کمر – زمانی که فضای اطراف نخاع شما باریک شده، و بنابراین به نخاع فشار وارد کرده، و باعث درد می شود.

ممکن است که پزشک، شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند، ، یا اینکه خودتان دست بکار شده و وقت ملاقات بگیرید.

پزشک و یا فیزیوتراپیست شما، ممکن است فیزیوتراپی را به عنوان بخشی از یک بسته درمانی، که شامل درمان دستی (منوال تراپی)، برنامه های ورزشی، مسکن ها، و حمایت های روانشناسی است، را توصیه کند. بهره بردن از ترکیبی از درمانها، مانند بسته درمانی بالا، ممکن است که بهترین شانس شما، برای رهایی از کمردرد باشد. فیزیوتراپیست ها همچنین به شما کمک می کنند تا به دلیل اصلی کمردرد خود آگاه شوید، تا اقدامات لازم را برای مدیریت بهتر آن، انجام دهید.

انواع فیزیوتراپی


فیزیوتراپیست شما، دلیل انتخاب روش درمانی، و اینکه چگونه انتظار دارند این درمان، به کمردرد شما کمک کند، را برای شما توضیح خواهد داد. فیزیوتراپیست ها همچنین می بایست در مورد خطرات احتمالی درمان، به شما آگاهی رسانند. اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، از پرسیدن نترسید. زیرا مهم است که به طور کامل، آنچه را که فیزیوتراپیست شما توصیه می کند را درک کنید، و جهت ادامه درمان، رضایت کامل داشته باشید.

فیزیوتراپی فعال 

فیزیوتراپی فعال یا ورزشی

به طور کلی، فعال ماندن، بهترین درمان برای کمردرد است، و ورزش، مهمترین بخش هر درمان، است. با ورزش کردن می توانید به بهبود انعطاف پذیری، پویایی، و قدرت، در قسمت پایینی کمر، کمک کنید. برخی افراد ورزش کردن با دیگران را آسان تر می دانند، بنابراین فیزیوتراپیست شما ممکن است، پیوستن به یک برنامه ورزشی گروهی را، پیشنهاد دهد.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما توصیه کند دقیقا، چه تمریناتی برای شما مناسب است، و چگونه آنها را انجام دهید. در زیر، مروری بر انواع مختلف تمرینات که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد را، قرار داده ایم.

ورزش هوازی(ایروبیک)

هر تمرینی که شما را به حرکت وا دارد و ضربان قلب را افزایش دهد، نوعی از ورزش هوازی یا ایروبیک، می باشد، و مهمترین بخش هر برنامه درمانی خواهد بود. ورزش های هوازی می توانند به رفع هر گونه سفتی (اسپاسم) عضلانی که ممکن است داشته باشید، کمک کنند و به تحرک شما کمک کنند. همچنین به مدیریت وزن، و سلامتی کلی شما نیز، کمک کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرینات هوازی کم فشار و آسان را برای شروع، توصیه کند که شامل پیاده روی، شنا و استفاده از دستگاههایی همچون دوچرخه های ورزشی و تردمیل ها، است. آنها شما را تشویق می کنند از حداکثر توانتان استفاده کنید، و احتمالاً ورزش هوازی را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تا پنج بار در هفته، توصیه می کنند. اما ممکن است لازم باشد با دوره های کوتاه تری، شروع کنید.

تمرینات کششی 

حرکات کششی، انعطاف پذیری در ستون فقرات شما را بهبود می بخشد و در نتیجه تنش را در عضلات حمایت کننده از ستون فقرات، کاهش می دهد. شما معمولا این تمرینات بطور روزانه انجام می دهید. به عنوان مثال، یک تمرین کششی معمولی می تواند این باشد که به پشت دراز کشیده، و زانوهای خود را به سمت خود فشار دهید، تا به آرامی قسمت کمر شما کشیده شود. یا اینکه بایستید و به جلو خم شوید تا عضلات همسترینگ در پشت پاهایتان، کشیده شوند، و بنابراین باعث کاهش استرس در قسمت پایین کمر شما، گردد.

تمرینات تقویتی 

گاهی اوقات تمرینات برای تقویت عضلات شکمی، می تواند بخشی از برنامه تمرینی برای درمان کمردرد باشد. عضلات شکمی شما شامل، عضلات شکم اطراف معده، عضلات پشت و عضلات اطراف لگن شما هستند. این تمرینات می توانند در کوتاه مدت مفید باشند، اما روزانه شواهد بیشتری نشان می دهد که تمرینات متمرکز به عضلات شکم، در درازمدت، از تمرینات عمومی دیگر، مفیدتر نیستند. بنابراین، ممکن است این نوع از تمرینات، چیزی نباشد که فیزیوتراپ شما روی آن تمرکز کند، و بنابراین، به طور کلی، داشتن فعالیت های منظم، مهمتر خواهد بود.

فیزیوتراپی غیرفعال (منفعل)

در مواردی که ورزش کردن می تواند، بسیار دردناک باشد، و یا اصلا ممکن نباشد، فیزیوتراپیست ممکن است درمانهای غیرفعال را، برای بهبودی شما، در نظر بگیرد، از جمله:

ماساژ عمیق بین بافتی

ماساژ عمیق بین بافتی

این تکنیک اسپاسم و تنش مزمن عضلانی، که احتمالاً بوسیله استرس زندگی روزمره ایجاد شده اند را، هدف قرار می دهد. همچنین ممکن است به دلیل کشیدگی عضلانی و یا رگ به رگ شدن، دچار اسپاسم و یا تنش های عضلانی شده باشید. درمانگر، از فشار و ماساژ مستقیم، جهت آزاد کردن تنش در بافتهای نرم عضلانی شما (رباط‌ها، تاندونها، ماهیچه‌ها)، استفاده می کند.

کیسه گرما/یخ

استفاده از کیسه آب گرم و یا یخ، دو نوع رایج از درمان های غیر تهاجمی، منفعل، و غیر اعتیاد آور هستند. کیسه آب گرم و سرد را می توان به صورت، متناوب و نوبتی، استفاده کرد، و اغلب به عنوان پیش درآمدی برای شروع ورزش درمانی، استفاده می شوند.

دستگاه تنس TENS 

دستگاه تنس TENS

یونیت TENS دستگاهی است که با باتری کار می کند، و لرزش های الکتریکی با شدت کم یا زیاد را، از طریق الکترودهایی که به پوست نزدیک ناحیه دردناک متصل می شوند، ارسال می کند. دستگاه TENS  کمردرد با بیماری زمینه ای ستون فقرات را درمان نمی کند، بلکه ممکن است جهت درمان درد و سایر علائم مفید باشد.

یون درمانی 

یون درمانی، روشی برای انتقال استروئیدها از طریق پوست می باشد. استروئیدی که روی پوست اعمال شده، توسط یک جریان الکتریکی، به زیر پوست انتقال می یابد. سپس این استروئیدها، یک اثر ضد التهابی در ناحیه عمومی درد، ایجاد می کنند. این روش به ویژه در تسکین درد های حاد و مکرر موثر است.

اولتراسوند

اولتراسوند، نوعی گرمایش عمیق است، که در آن امواج صوتی پس از برخورد به پوست، به بافت های نرم داخلی، نفوذ می کنند. اولتراسوند به ویژه در تسکین درد های حاد و مکرر، بسیار مفید است، و ممکن است روند بهبودی بافت را، افزایش دهد.

درمان دستی یا منوال

درمان دستی یا منوال

فیزیوتراپی دستی، گونه ای تخصصی از فیزیوتراپی است که بجای بکارگیری از دستگاه، بوسیله دست انجام می شود. در درمان دستی، پزشکان از دستان خود برای اعمال فشار بر بافت عضلانی و  مفاصل، در تلاش برای کاهش کمردرد ناشی از اسپاسم عضلانی، تنشهای عضلانی، و اختلال عملکرد مفاصل،  استفاده می‌کنند.

آب درمانی 

همانطور که از نام آن پیداست، آب درمانی بوسیله آب انجام می شود. به عنوان یک درمان غیرفعال، آب درمانی ممکن است به سادگی شامل نشستن در وان آب، و یا دوش آب گرم باشد. آب درمانی به آرامی درد را تسکین می دهد و عضلات را شل می کند.

عوارض جانبی فیزیوتراپی


ممکن است متوجه باشید که برخی از تمرینات و حرکات، باعث تشدید کمردرد شما می شوند. فیزیوتراپیست شما باید این موضوع را تحت نظر داشته باشد، و اینکه میبایست از کدام ورزش ها اجتناب کرد، و کدام یک به تسکین درد شما کمک می کند، را بطور دقیق به شما توضیح دهد.

گاهی اعمال فشار بیش از حد در درمان های دستی، می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد، اما معمولاً جدی نیستند و فقط برای مدت کوتاهی باقی می مانند. به عنوان مثال، ممکن است در ناحیه تحت درمان، احساس سفتی یا ناراحتی کنید. اگر تمرینات خانگی شما شامل حرکاتی باشد که عضلات شما به آن عادت ندارند، می تواند باعث درد های عضلانی شما، در روز بعد شود، و می تواند تا ۷۲ ساعت پس از ورزش نیز ادامه یابد. اگرچه این مورد کاملا طبیعی است و با تطبیق و تقویت عضلات شما، کاهش خواهد یافت.

این امکان وجود دارد که فشار بیش از حد به کمر در روند منوال تراپی، باعث آسیب های جدی تری شوند، اما بسیار نادر است. فیزیوتراپیست شما باید قبل از انجام هر گونه درمانی در مورد خطرات درمان های دستی با شما صحبت کند.

فیزیوتراپیست شما همچنین باید احساس کلی شما را در حین انجام منوال تراپی، در نظر داشته باشد، و در صورت داشتن هر گونه درد یا ناراحتی، این روند را متوقف کند.

فیزیوتراپی برای فتق دیسک


فیزیوتراپی اغلب نقش مهمی در بهبود فتق دیسک دارد. روش های آن نه تنها تسکین فوری درد را به همراه دارد، بلکه به شما می آموزند که چگونه بدن خود را برای جلوگیری از آسیب بیشتر آماده کنید.

انواع مختلفی از تکنیک های فیزیوتراپی وجود دارد. درمان های غیرفعال، بدن شما را آرام می کند و شامل ماساژ عمیق بین بافتی، درمان بوسیله کیسه های آب سرد و گرم، تحریک های الکتریکی (به عنوان مثال روش تنس، و همچنین آب درمانی است.

برنامه فیزیوتراپی شما معمولاً با درمان های غیرفعال شروع می شود. اما هنگامی که بدن شما بهبود یافت، درمان های فعال را شروع خواهید کرد که بدن شما را تقویت کرده و از درد بیشتر جلوگیری می کند. فیزیوتراپیست شما، با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای که به بهترین وجه برای شما مناسب است را ایجاد کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست