گرفتگی و خشکی عضلات گردن علت و درمان

گرفتگی گردن یک رباط یا عضله کشیده شده در گردن است. گرفتگی گردن ممکن است بدون هیچ آسیب آشکاری رخ دهد، اما گاهی اوقات ممکن است در اثر برخورد ناگهانی با یک جسم ایجاد شود. ضربه ممکن است باعث شود که گردن به سرعت از محدوده طبیعی خود خارج شود و سپس با قدرت به عقب برگردد. این معمولا واخوردگی گردن نامیده می‌شود. تصادفات اتومبیل از عقب، تکان دادن سر در حین سواری در شهربازی، یا ضربه خوردن، رایج‌ترین انواع ضربه‌ای هستند که ممکن است باعث گرفتگی گردن شوند.

بیش از 20 ماهیچه در گردن به هم متصل هستند. این ماهیچه‌ها با هم کار می‌کنند تا به حمایت از وضعیت عمودی سر کمک کنند و حرکات سر، گردن، فک، قسمت بالایی پشت و شانه‌ها را آسان کنند. مراقبت از گردن یکی از مهمترین بخش‌های سلامت کلی بدن است.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتگی گردن و رزرو وقت مشاوره با دکتر آیدین حیدری با شماره 02144928597 تماس حاصل فرمایید. 

علل گرفتگی گردن


علل گرفتگی گردن

برخی از علل رایج گرفتگی گردن عبارتند از:

  • وضعیت قرارگیری نامناسب یا ماندن در یک موقعیت نامناسب. ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم گردن ممکن است زمانی که سر بیش از حد به جلو نگه داشته شود یا برای مدت طولانی با زاویه‌ای متمایل شود، بیش از حد کشیده شوند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: قوز کردن چندین ساعت روی رایانه، نگه داشتن تلفن بین گوش و شانه، یا خوابیدن در وضعیتی که به خوبی از ستون فقرات گردنی پشتیبانی نمی‌کند. عارضه‌ای که روز به روز در حال بدتر شدن است، سندروم تکست نک می‌باشد، که درد گردن را توصیف می‌کند که ناشی از نگاه کردن به صفحه تلفن یا دستگاه بی‌سیم دیگر برای مدت طولانی است.
  • بلند کردن چیز خیلی سنگین: این احتمال وجود دارد که هنگام بلند کردن چیزی که عضلات را بیش از حد درگیر می‌کند، گردن بیش از حد تحت فشار و کشیدگی قرار گیرد.
  • برخورد یا سقوط. یک ضربه ناگهانی می‌تواند ماهیچه‌های سر و ستون فقرات گردنی را مجبور به حرکت خیلی سریع کند که ممکن است منجر به واخوردگی گردن یا سایر انواع آسیب‌های گرفتگی گردن شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از تصادفات اتومبیل، تصادفات دوچرخه‌سواری یا آسیب‌های ورزشی، مانند فوتبال.
  • انجام یک فعالیت جدید. قرار دادن هر عضله در معرض یک نوع فعالیت جدید که تا حدودی سخت است، آن را مستعد فشار بیشتر می‌کند، از جمله در گردن. به عنوان مثال، ورزشکاران در ابتدای فصل تمرین بیشتر مستعد فشارهای عضلانی هستند.
  • حرکات تکراری. حتی برای حرکات و بارهایی که عضلات گردن می‌توانند تحمل کنند، انجام تکرارهای زیاد در نهایت می‌تواند عضلات را تحت فشار قرار دهد.

این فهرست کاملی از علل گرفتگی گردن نیست. گاهی اوقات علت دقیق گرفتگی گردن مشخص نیست.

دوره کشیدگی گردن


گرفتگی گردن ممکن است به محض وقوع آسیب دردناک باشد، یا ممکن است ساعت‌ها طول بکشد تا التهاب افزایش یابد و علائم ظاهر شوند. گاهی اوقات علائم به قدری تدریجی شروع می‌شوند که ردیابی چگونگی و زمان وقوع آسیب دشوار است. به طور معمول، درد و سفتی گردن در طی یک یا دو روز اول پس از آسیب بدتر می‌شود.

در حالی که اکثر گرفتگی‌های گردن چند هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند، علائم معمولا در کمتر از یک هفته از بین می‌روند. به طور کلی، کشش‌های شدید عضلانی نزدیک به 12 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد، اما به ندرت در گردن بدون آسیب جدی‌تر رخ می‌دهد.

علائم و نشانه‌های گرفتگی گردن


علائم و نشانه‌های گرفتگی گردن

علامت اصلی گرفتگی گردن، درد است و اغلب با کاهش دامنه حرکتی همراه است. اگرچه فرد معمولاً پس از آسیب درد دارد، اما ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی نداشته باشد، زیرا تغییرات التهابی ممکن است به آرامی رخ دهد. وجود درد فوری در زمان آسیب به عنوان یک هشدار عمل می‌کند که نشان می‌دهد صدمات ممکن است شدیدتر از آنچه تصور می‌شد باشد. علائم معمول پس از واخوردگی گردن اینگونه است که بیمار در روز آسیب احساس خوبی دارد اما صبح روز بعد با درد و کاهش دامنه حرکتی از خواب بیدار می‌شود.

التهاب ناشی از آسیب می‌تواند باعث اسپاسم دردناک در عضله آسیب دیده و احتمالاً عضلات مجاور شود.

علائم دیگر عبارتند از ناتوانی در انجام کارهای روزانه یا فعالیت‌هایی که قبلا می‌توانستید انجام دهید. مراقب علائمی باشید که نشان دهنده تحریک عصبی یا فشار دادن عصب است، مانند ضعف، بی‌حسی، گزگز، ناهماهنگی و سرگیجه. فشار گردن معمولاً باعث تورم غدد لنفاوی نمی‌شود.

سفتی گردن معمولاً رخ می‌دهد و در صورت شدید بودن ممکن است به قسمت پایین کمر نیز منعکس شود. دشواری در جویدن، بلع و تنفس به ندرت رخ می‌دهد. هر کسی که این علائم را دارد باید با پزشک تماس بگیرد.

گرفتگی مزمن گردن ناشی از وضعیت نامناسب بدن 

در حالی که بیشتر گرفتگی‌های گردن در عرض چند روز خود به خود از بین می‌روند، اگر گرفتگی عضلانی مرتباً دوباره آسیب ببیند، بهبودی حاصل نمی‌شود. این وضعیت به ویژه زمانی رایج است که علت گرفتگی گردن تشخیص داده نشده است.

به عنوان مثال، یک فرد ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها دچار گردن درد شود که در پایان یک روز کاری طولانی بدتر می‌شود. در صورتی که درد ناشی از وضعیت نامناسب یا حرکات تکراری است که منجر به گرفتگی گردن می‌شود، باید به گردن فرصت استراحت داده شود و یا از فعالیت‌های قبلی که مستلزم ماندن در وضعیت نامناسب به مدت طولانی است، اجتناب کنید یا وضعیت خود را اصلاح کنید.

تشخیص گرفتگی گردن


تشخیص گرفتگی گردن و درمان آن

اکثر موارد گرفتگی گردن هرگز تشخیص داده نمی‌شوند زیرا درد معمولاً ظرف چند روز از بین می‌رود. با این حال، اگر درد گردن پس از ضربه شدید رخ دهد یا چندین روز پس از آسیب ادامه یابد یا بدتر شود، مراجعه به پزشک برای تشخیص مهم است.

سوابق پزشکی 

سوابق پزشکی شامل هر گونه شرایط پزشکی شناخته شده و سابقه خانوادگی، همچنین نحوه و زمان شروع علائم فعلی و هر گونه علائم همراه است. همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد عادات سبک زندگی فعلی، مانند کار، سرگرمی‌ها، سطح استرس، ورزش، تغذیه و خواب از بیمار خواسته شود.

معاینه فیزیکی

پزشک دامنه حرکتی شما را ارزیابی می‌کند، گردن شما را معاینه می‌کند، و در صورت لزوم، آزمایش اسپورلینگ را انجام می‌دهد تا ببیند آیا علائم مرتبط با فشردگی عصب قابل بازتولید هستند یا خیر.

آزمایشات بیشتر

در موارد نادر، پزشک به منظور تشخیص قطعی، یک عکس اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن را تجویز می‌کند.

شدت گرفتگی عضلات گردن


به طور کلی، کشش‌های عضلانی در دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • درجه I: یک فشار خفیف که فقط شامل پارگی نسبتاً کم فیبرهای عضلانی است. مقداری درد وجود دارد اما ضعف عضلانی قابل توجهی وجود ندارد.
  • درجه II. فشار متوسط ​​زمانی اتفاق می‌افتد که فیبرهای عضلانی بیشتری پاره شده و علاوه بر درد، ضعف عضلانی نیز رخ دهد.
  • درجه III. فشار شدید زمانی که عضله کاملاً پاره شده و درد معمولاً شدید و ناتوان کننده است.

درمان‌های گرفتگی گردن


درمان‌های گرفتگی گردن

اکثر گرفتگی‌‌های گردن به خودی خود بهبود می‌یابند، اما یافتن درمان مناسب می‌تواند به کاهش درد در حین بهبود آسیب کمک کند. در مواقعی که گرفتگی گردن پس از گذشت چند روز بهبود نمی‌یابد و درمان‌های اولیه درد را تسکین نمی‌دهند، به منظور دستیابی به ترکیبی از درمان‌های موثر باید آزمون و خطا کرد.

اصلاح فعالیت

استراحت دادن به گردن و یا خودداری از فعالیت‌های شدید به مدت چند روز می‌تواند به عضله یا تاندون زمان بدهد تا بهبود یابد. تلاش برای غلبه بر درد بدون کاهش سطح فعالیت می‌تواند آسیب را بدتر کرده و درد را طولانی‌تر کند.

یخ و یا گرما درمانی 

استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از آسیب برای کمک به کاهش تورم توصیه می‌شود. پس از 48 ساعت، بسته به ترجیح بیمار، ممکن است از گرما یا یخ استفاده شود. گرما می‌تواند به تسهیل گردش خون و رساندن مواد مغذی شفابخش به بافت‌های آسیب دیده کمک کند. یک لایه باید بین پوست و منبع گرم یا سرد قرار داده شود تا از آسیب پوستی جلوگیری شود، و باید هر دفعه بین 10 تا 20 دقیقه از پک سرد یا گرم استفاده شود.

داروهای مسکن بدون نسخه یا نسخه‌ای

مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل) یا ناپروکسن (مثلا آلو)، التهاب را کاهش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند درد را کاهش دهد. مسکن‌های درد، مانند استامینوفن (مانند تیلنول)، نیز ممکن است یک گزینه موثر باشد.

گاهی اوقات ممکن است برای تسکین درد ناشی از گرفتگی گردن نیاز به مصرف داروهای تجویزی باشد، اگرچه این موضوع به ندرت رخ می‌دهد. به عنوان مثال، شل کننده عضلانی ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کاهش درد ناشی از اسپاسم شدید عضلانی تجویز شود.

توجه: باید توجه داشت که حتی اگر گرفتگی عضلات گردن با انجام اکثر حرکات، دردناک باشد، استراحت مطلق و یا استفاده از گردن بند طبی معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن عضلات گردن و دوره نقاهت طولانی‌تر شود.

فییوتراپی

یک فیزیوتراپیست، فیزیاتریست یا سایر متخصصان پزشکی آموزش دیده ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی طراحی کنند که عضلات گردن و سایر نقاطی را که نیاز به قوی‌تر و انعطاف پذیرتر شدن دارند، هدف قرار دهد. به طور معمول، یک برنامه فیزیوتراپی با آموزش نحوه انجام تمرینات و حرکات کششی شروع می‌شود. پس از طی چند هفته یا چند ماه، بیمار برنامه را به تنهایی در خانه ادامه می‌دهد.

درمان دستی

یک متخصص پزشکی آموزش دیده ممکن است تنظیمات دستی ستون فقرات گردنی (و همچنین در قسمت پایینی ستون فقرات) را با هدف تنظیم مجدد مفاصل، بهبود دامنه حرکتی گردن و کاهش درد انجام دهد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای گردن درد

ماساژ می‌تواند ماهیچه‌ها را شل کند و همچنین جریان خون را به بافت‌های آسیب دیده افزایش دهد که ممکن است باعث کمی تسکین شود. برخی از متخصصان پزشکی ماساژ درمانی را همراه با درمان دستی ارائه می‌دهند.

طب سوزنی

این درمان مبتنی بر این تئوری است که جریان‌های انرژی نامتعادل (یا انسداد) در بدن ممکن است به درد کمک کنند، بنابراین قرار دادن سوزن‌های نازک در بدن ممکن است جریان انرژی متعادل را بازگرداند و درد را کاهش دهد. در حالی که این نظریه از نظر علمی ثابت نشده است، برخی افراد گزارش می‌دهند که پس از درمان طب سوزنی دردشان کاهش یافته است.

پیشگیری و کاهش خطر گرفتگی گردن


در حالی که نمی‌توان از تمام گرفتگی‌های گردن جلوگیری کرد، انجام برخی از اقدامات اساسی می‌تواند خطرات را کاهش دهد.

فعال بمانید

یک سبک زندگی فعال، کل بدن، از جمله گردن را نسبتاً قوی و انعطاف پذیر نگه می‌دارد. علاوه بر این، انجام منظم تمرینات و حرکات کششی که عضلات گردن و هسته مرکزی بدن را هدف قرار می‌دهند، می‌تواند به بهبود وضعیت بدن نیز کمک کند. بسیاری از گرفتگی‌های گردن ناشی از وضعیت نامناسب بدن به دلیل تحلیل عضلات گردن است.

هنگام شروع یک فعالیت یا ورزش جدید، با سرعت یا حجم کاری قابل کنترل شروع کنید، سپس به تدریج در طول زمان سرع و حجم را افزایش دهید. کشیدگی عضله هنگام انجام یک فعالیت جدید یا ناآشنا طبیعی است.

خوب بخوابید

پیدا کردن بالش، تشک و وضعیت خواب مناسب می‌تواند خطر بیدار شدن با گردن درد را کاهش دهد. با این حال، هر کس متفاوت است، و ممکن است زمان ببرد تا متوجه شوید باید دقیقا چه کاری انجام دهید. به عنوان مثال، خوابیدن روی شکم بیشترین فشار را به ستون فقرات گردنی وارد می‌کند، اما همه در مورد اینکه خوابیدن به پهلو بهتر است یا به پشت، هم‌نظر نیستند. همچنین، برخی افراد بالش گردنی را ترجیح می‌دهند، اما برخی دیگر ممکن است با بالش‌های دیگر راحتی بیشتری پیدا کنند.

روی وضعیت قرارگیری بدن تمرکز کنید

صاف بایستید و بنشینید، به گونه‌ای که ستون فقرات صاف و تراز باشد. حفظ وضعیت قرارگیری مناسب بدن در طول روز به کاهش نیروهای وارد بر دیسک‌های بین مهره‌ای و رباط‌ها کمک می‌کند.

سوالات متداول


چه مدت طول می‌کشد تا گرفتگی گردن بهبود یابد؟

اکثر علائم گرفتگی گردن طی 4 تا 6 هفته از بین می‌رود. با این حال، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا جراحات شدید به طور کامل بهبود یابد.

زمانی که دچار گرفتگی گردن هستن چگونه باید بخوابم؟

در صورتی که مبتلا به گرفتگی گردن هستید، بهترین حالت برای خوابیدن به پشت یا پهلو است.

آیا باید گردن سفت را کشش داد؟

برای رهایی از سفتی و خشکی گردن، باید عضلات را کشش دهید. انجام حرکات آهسته با دامنه حرکتی بالا و پایین، پهلو به پهلو و از گوش به گوش دیگر می‌تواند به کشش آرام عضلات گردن کمک کند.

آیا باید عضلات گردن گرفته را ماساژ دهید؟

برای تسکین درد و کمک به جریان خون، ناحیه مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید. در صورت درد ناحیه را ماساژ ندهید. کاری که درد را بدتر می‌کند انجام ندهید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست